Havel (ČSSD): Evropský parlament do toho má co mluvit

02.06.2010 22:29

Evropský stabilizační mechanismus je také věcí Evropského parlamentu.

Havel (ČSSD): Evropský parlament do toho má co mluvit

Na jednání rozpočtového výboru Evropského parlamentu upozornil 2. června poslanec Reimer Böge (EPP) na skutečnost, že rozhodnutí Evropské rady o poskytnutí případné pomoci v rámci Evropského finančního stabilizačního mechanismu má velmi chabé právní základy. Rozpočet je sdílenou pravomocí Rady a Evropského parlamentu a rozhodnutí bez parlamentu je za hranou současně platných pravidel. Pomoc má mít formu garancí a má tedy potenciálně rozpočtové dopady, které se mohou projevit jako reálné. To má dopad do rozpočtových výdajů mimo schválené rozpočty a rámce.

Rozpočtový výbor projednával Evropský stabilizační mechanismus, který 11. května přijala Evropská rada ve formě nařízení 407/2010. V jeho rámci se garantuje až 60 miliard eur rozpočtem EU na případnou pomoc úvěrování ohrožených zemí. Vedle toho se státy dohodly na dalším bilaterálně podloženém mechanismu úvěrování až do rozsahu 440 miliard eur. Kromě toho jsou další prostředky přislíbeny Mezinárodním měnovým fondem až do výše 250 mld. eur, celkově jde tedy o balík v rozsahu až 750 miliard.

Člen rozpočtového výboru Jiří Havel, který považuje výtky kolegy Bögeho za oprávněné, k této věci říká: "Parlament má snahu najít řešení, které je ekonomicky a politicky jistě potřebné. Nicméně role parlamentu byla v jednání opomenuta, stejně jako otázka dodatečných zdrojů pro případné plnění. Nalezení řešení je v zájmu všech. Rada si zřejmě neuvědomila, že sice postupuje podle precedentu, který byl již v minulosti použit pro pomoc některým zemím, avšak nyní se o svou pravomoc dělí s Evropským parlamentem."

Dále čtěte:
Havel (ČSSD): Nejde jen o pomoc Řecku, ale o celou budoucnost EU

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

10:14 Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině a tamní mobilizaci.