Časy dojné krávy skončily, tvrdí Nečas k zakázkám

03.08.2010 15:29

Ministerstvo obrany už nebude nakupovat přes prostředníky. Ti mají totiž v resortu obrany podle Nečase dojnou krávu. „Vláda tuto praxi ukončí,“ řekl Nečas po návštěvě úřadu.

Časy dojné krávy skončily, tvrdí Nečas k zakázkám

Firmy, které jsou prostředníky armádních tendrů, podle premiéra Nečase parazitují na státu a nic nepřinášejí. Ministerstvo proto navrhne takovou změnu zákona, aby mohla obrana nakupovat přímo. 
    

"Systém privilegovaných prostředníků musí skončit. Je to parazitující systém a vede k nehospodárnosti v resortu," řekl Nečas. O ukončení této praxe se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Premiér při své kritice poměrů na ministerstvu obrany kritizoval například smlouvu na pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA pro českou armádu. Zprostředkovatelská firma podle předsedy vlády státu nijak nepomohla a prý od něj pouze inkasovala.

Smlouva na letouny se ovšem podle Hospodářských novin (HN) bude možná měnit. O úpravu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, které letadla vyrábí. Ministerstvo obrany má možnost cenu sporného kontraktu za 3,5 miliardy korun snížit, napsaly HN.

Nákupy zprostředkovává Omnipol i MPI Group

Mezi zprostředkovatelské firmy například patří Omnipol a MPI Group. Omnipol má údajně vazby na ministra financí Miroslava Kalouska, MPI Group prý profitovala na zakázkách ministerstva za Martina Bartáka, jenž seděl v resortu v době vlády Jana Fischera.

Bartáka ovšem dnes ministr vyškrtl ze svého kárání, naopak hůl si vzal na exministryni Vlastu Parkanovou. Jen ona prý politicky může za nepovedené smlouvy se Španěly na výše zmíněná letadla CASA.

Parkanová vedla ministerstvo v době, kdy byla členkou KDU-ČSL (ministryní byla v Topolánkově vládě od 9. 1. 2007 do  8. 5. 2009), nyní je ve straně TOP 09.

Současný zákon podle ministra obrany Alexandra Vondry umožňuje obraně nakupovat z ciziny přímo jen ve výjimečných případech. Nákupy omezuje na vlády zemí, od firem kupovat přímo nelze. „Zákon se má proto změnit tak, aby si ministerstvo mohlo vybrat, jakým způsobem zakázku provede, aby byla co nejvýhodnější," dodal k tomu Vondra.
    

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…