Výslechy Zemanovy vlády: Na řadu přišel Grégr

16.09.2010 18:13

Česká policie a státní zástupci kromě někdejšího expremiéra Miloše Zemana vyslechla ještě další členy jeho někdejšího kabinetu a to v souvislosti s privatizací těžařské společnosti Mostecká uhelná. Výslechů se účastnili zástupci švýcarské prokuratury.

Výslechy Zemanovy vlády: Na řadu přišel Grégr

Policie si pozvala na kobereček například někdejšího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, ministra zdravotnictví Ivana Davida, anebo expremiéra a také bývalého ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu.

Osmdesátiletý Grégr, když po více než šestihodinovém výslechu opouštěl policejní služebnu, zmínil, že se nic převratného neděje a že se výslechům věnuje přehnaná pozornost. Šlo podle něj jen o podání informací. „Vyšetřovatelé ale byli příjemní," poznamenal Grégr.

Grégr, který byl při privatizaci klíčovým ministrem, prý dostával otázky od švýcarských vyšetřovatelů prostřednictvím českých policistů. Švýcaři kladli dotazy francouzsky a tlumočení podle Grégra prodlužovalo dobu výslechu.    

Byl to dobrý tah, privatizovat Mosteckou

Bývalý ministr a průmyslu - stejně jako expremiér Zeman - ale prý za privatizací Mostecké uhelné stojí. "Vyšetřovací orgány za 11 let nic neobjevily, takže nevím, co by mělo být té privatizaci vytýkáno," řekl pak na chodbě novinářům. Podle něj rekultivace vytěžených oblastí byla dokonce dávána za vzor.

Vladimír Špidla prý odpověděl na všechny otázky policistů bez problémů. Novináři se jej ale po výslechu ptali, co si myslí celkově o privatizaci Mostecké uhelné. „Nemůžu dělat žádné závěry. To je na vyšetřovatelích, aby to udělali," uvedl Špidla pro ČTK.   

David se prý staral jen o zdravotnictví. I tak vypovídal přes tři hodiny

Exministra zdravotnictví Ivana Davida se vyšetřovatelé dotazovali asi tři a půl hodiny. Vypovídal již tuto středu. Zajímali se prý o to, jakým způsobem byly ministrům předkládány materiály nebo jak si měl možnost ověřovat údaje o privatizaci.

 "Myslím, že se ode mne nic podstatného nedověděli," uvedl s tím, že na podrobnosti privatizace se již nepamatuje, protože se netýkala zájmů jeho ministerstva.

ČTK k výslechům dodala, že jako svědek byl vyslechnut i bývalý ministr školství Eduard Zeman.

Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a.s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Společnost několikrát změnila vlastníka. V roce 1998 v ní největší podíl patřil Appian Group. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Central Europe Development Investment Funds PCC Limited koupili Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil (deset procent) a Vasil Bobela (deset procent), v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku. Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.

Foto: expol.cz

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…