Poslanec zastupitelný někým jiným? Nedomyšleno, píše Klaus Nečasovi

29.10.2010 22:12

Prezident Václav Klaus napsal premiérovi Petru Nečasovi, ať si rozmyslí vpisování klouzavých mandátů do české Ústavy. Návrh ústavní změny označil za nedomyšlený a vytržený z kontextu.

Poslanec zastupitelný někým jiným? Nedomyšleno, píše Klaus Nečasovi

Podle prezidenta Václava Klause je vládní vize klouzavých mandátů nedomyšlená. Kabinet Petra Nečase (ODS) navrhuje přesunout poslanecké mandáty ministrů na náhradníky. Právě to ale považuje Klaus za problém a v dopise adresovaném premiérovi píše, co si o návrhu myslí.

„Poslanecký mandát vždy byl a má být osobní. Přestože voliči volí kandidátky politických stran, odpovědnost vůči voličům mají fyzicky konkrétní poslanci, nikoli politické strany," napsal Klaus poté, co návrh odeslaný do připomínkového řízení dorazil na Hrad.

Pospíšil dopis Nečetl

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který návrh připravoval, ovšem otevřený dopis ještě nečetl. „O žádném psaní nevím, takže k tomu teď nemohu opravdu nic říct," řekl ve středu redakci.

Prezidentovi vadí, že zákon měnící Ústavu koliduje s jejím stávajícím zněním. „Princip klouzavého mandátu nerespektuje čl. 26 Ústavy, podle něhož ‚Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně ...‘. To znamená, že jakékoli zastupování poslance je nepřípustné," argumentuje dál hlava státu.

Předkládaná novela z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) počítá i s rozšířením kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu - to ale Klaus nekomentoval.

Všem se líbí. Kromě Klause

S klouzavým mandátem počítá koaliční smlouva i programové prohlášení vlády. A novince známé ze zahraničí se nebrání ani opoziční sociální demokraté. Všichni chtějí, aby se ministři mohli věnovat vládě „na plný úvazek" - i přesto, že by stát navíc platil za práci „náhradních" ministrů a jejich asistentů.

Zřejmě i kvůli široké podpoře návrhu se prezident přes dopis adresovaný Nečasovi obrací i na politiky nevládních stran.

„Změnu Ústavy považuji za velmi zásadní krok. Proto je třeba, aby vláda a celá politická reprezentace přistupovala k návrhu změn s mimořádnou odpovědností. Nyní navržené změny považují za dílčí, nedomyšlené a vytržené z celkového ústavního kontextu," uvádí Klaus v závěru dopisu.


Čtěte také:

Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Černý

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…