Šance na prodej letounů L-159. Z Česka jen do Iráku

29.10.2010 16:14

Dlouhodobá snaha ministerstva obrany o odprodej letounů L-159 teď závisí na souhlasu USA. To proto, že možným odbytištěm letounů z dílů i americké provenience by měl být Irák, informuje Euro.cz.

Šance na prodej letounů L-159. Z Česka jen do Iráku

V dohledné době by se Česku mohlo podařit odprodat až pětadvacet kusů podzvukového letounu L-159. Závisí to však na souhlasu Spojených států, protože v letadle jsou využity díly americké výroby. Podle některých informací tuto záležitost řešil na nedávné návštěvě USA ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Česká republika se dlouhodobě snaží uplatnit letouny L-159 na zahraničním trhu. Jedná se o kvalitní letoun se širokým výcvikovým i bojovým potenciálem, který by jistě našel dobré uplatnění i jinde ve světě. Mohu potvrdit, že jedním ze zájemců o stroje L-159 je Irák," uvedl pro server Euro.cz šéf tiskového odboru ministerstva obrany Jan Pejšek.

Letadla měla být součástí kontraktu na dodávky CASA

Tyto letouny měly být součástí kontraktu, díky němuž chtěla česká strana nakoupit vojenská transportní letadla CASA, ale nakonec zůstaly L-159 i nadále naší armádě. Právě kolem letadel a jejich nákupu českým státem se nyní jedná v Bruselu a Evropská komise se chystá zažalovat Českou republiku proto, že měla dodavatele vybrat na základě celoevropského tendru. O zakázce za 3,5 miliardy korun ale bez výběrového řízení rozhodla loni v dubnu končící Topolánkova vláda.

„Evropská komise je znepokojena tím, že Česká republika porušila předpisy EU o zadávání veřejných zakázek, když veřejnou zakázku na čtyři vojenská dopravní letadla neotevřela konkurenci v rámci celé EU," píše se v prohlášení komise, která v EU dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže a dalších pravidel.

Obchod vadí nejen Evropské komisi, smlouvy na servis zkoumá ÚOHS

Kontrakt byl pod palbou kritiky hned od počátku. Napadla jej italská společnost Alenia - výrobce transportních letounů Spartan, která o zmiňovaný obchod také usilovala. Ale česká vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. ÚOHS aktuálně navíc zkoumá smlouvy na servis letounů CASA, které byly podepsány opět bez výběrového řízení s dodavatelem letounů CASA - se společností Omnipol.

K věci:

Nepotřebné bitevníky Česku zůstaly. Od začátku je nikdo nechtěl 

Unie poslala Česko k soudu kvůli letounům CASA 

Za tříletý servis letadel CASA dostal Omnipol 70 milionů 

Foto: mocr.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo

7:42 Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo

Americký ministr obrany Lloyd Austin má za to, že Ukrajinci teď stojí před novou nelehkou etapou vál…