ČR možná zabrání Chorvatsku vstoupit do EU. Kvůli Klausovi

06.12.2010 13:58

Kvůli výjimce prezidenta Václava Klause, kterou si vymínil z Lisabonské smlouvy, možná nakonec Chorvatsko nebude moci vstoupit do EU.

ČR možná zabrání Chorvatsku vstoupit do EU. Kvůli Klausovi

I přesto, že si čeští politici již léta pochvalují tradičně dobré vztahy s Chorvatskem a u zdejšího moře tráví dovolenou každoročně stovky tisíc Čechů, možná to bude Česko, které zamezí vstup této země do EU. 

Za vším stojí Lisabon

Vše vyplývá z výjimky z Listiny základních práv EU, jejímž vyjednáním si prezident Václav Klaus podmínil podpis Lisabonské smlouvy. Argumentoval strachem z prolomení Benešových dekretů a majetkových nároků odsunutých Němců. Informaci přinesl server Novinky.cz .

Klaus a kabinet premiéra Jana Fischera loni dojednali, že by se výjimka schvalovala společně s přístupovou smlouvou Chorvatska, jehož přijetí se předpokládá příští rok.

„Uvidíme, ale prozatím je to tak připravené," potvrdil v neděli Právu šéf zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Vstup Chorvatska do EU musí však odsouhlasit všech 27 zemí Unie.

ČSSD a odboráři jsou proti

Výjimka se ale nelíbí ČSSD ani odborářům. Její realizace podle nich totiž bude znamenat, že se Češi nebudou u evropských institucí moci domáhat stejných sociálních práv jako lidé z jiných členských států EU, jejichž vlády si výjimku nevyjednaly.

„Pro mě to byla Sophiina volba a takovou situaci bych považovala za omezení práva svobodně hlasovat. Přeji si, aby se Chorvatsko stalo členskou zemí, ale proti výjimce mám zásadní výhrady. Odmítám omezování sociálních práv," prozradila Právu místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Podobný problém může mít podle ní i více senátorů sociální demokracie.

Více čtěte:

  • Jakl: Klaus zatím podpis Lisabonu neslíbí

  • Barroso: Česko si škodí oddalováním ratifikace Lisabonu

  • Foto: hrad.cz 

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: jas

    Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

    Právo na opravu

    Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

    17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

    Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…