Proč vlastně sčítáme? Stát prý s informacemi nepracuje

30.03.2011 16:57 | Zprávy

Svoje vážné pochybnosti nad smyslem letošního sčítání nám sdělili obyvatelé Karlových Varů i starosta nedaleké obce Jenišov Ivan Truksa. Všichni se shodují na tom, že sčítání lidu je důležitou inventurou, získané údaje však často nezohledňují realitu a především s nimi stát nepracuje.

Proč vlastně sčítáme? Stát prý s informacemi nepracuje

Ivan Truksa (Nezávislí) uznává, že je sčítání lidu jednou za deset let důležité jako jakási velká inventura: „Jednou za čas je dobré udělat si pořádek, člověk zjistí, že v těch různých evidencích je docela velký„bordel", třeba v evidenci budov, kterou sleduje nejen obec a katastrální úřad, ale i statistický úřad. Já sám mám statistiky docela rád, avšak k tomu, abych je používal v zájmu obce a řídil se jimi při svém rozhodování. Jsem však na mrtvici z toho, že s těmi draze získanými čísly stát dobře nepracuje. Je to patrné ze všech pokusů o reformy, ať už důchodovou nebo zdravotnickou. To teprve teď zjistili, že bude hodně důchodců a málo dětí? Vždyť se to dalo tušit už od války. Každá poválečná generace je silná, platí to o ročnících 1946- 1953 a právě ty odcházejí do důchodu nyní."

Sledujeme téma Sčítání lidu

Pan poslanec už tady nebydlí

Truksa také upozorňuje na vážný problém s formálním a trvalým bydlištěm. V případě Jenišova jde o problém docela vážný. V obci bydlí řada politiků a podnikatelů, kteří spotřebovávají služby, ale formálně jsou k trvalému bydlišti hlášeni z různých důvodů v Karlových Varech. Tento fakt sčítání vůbec nezohledňuje, ačkoliv propagační kampaň proklamuje, že je cílem sčítání zjistit, jak a kde žijeme.

Někteří lidé totiž nemají čas a chuť měnit kvůli bydlišti všechny doklady, politici zase našli způsob, jak si formálním bydlištěm zajistit možnost kandidovat ve volbách všeho druhu v atraktivních Karlových Varech. Ty na každého takového „formálního" obyvatele získávají dotace od státu v řádu tisíců. O ty je ale obec Jenišov ochuzena, zatímco již tak bohaté Vary získávají různé výhody. Odhaduje se, že lidí, kteří jsou tu hlášeni k trvalému pobytu, ale ve skutečnosti ve městě nebydlí, jsou stovky.

Příkladem je sofistikovaný manévr bývalého karlovarského primátora Wernera Hauptmanna (ODS), zdaleka však není sám. I on má rodinný dům v Jenišově, nicméně trvale je kvůli funkci zastupitele hlášen v lázních.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Havel: Přesvědčit mladé, že ve sklárně mají perspektivu, je běh na dlouhou trať

6:31 Hejtman Havel: Přesvědčit mladé, že ve sklárně mají perspektivu, je běh na dlouhou trať

Hejtman Karlovarského kraje pozval zástupce firem z oblasti sklářského průmyslu ke společné diskusi …