Senátoři řekli ano: Policie bude moct zabavit i malé množství drogy

28.04.2011 16:41

Policie bude moci v budoucnu zabavit lidem i malé množství drogy za účelem jejího zničení. Umožní to novela policejního zákona, sníž souhlasil Senát. Normu ještě musí podepsat prezident. Protidrogová novela má snížit náklady na správní řízení. Policie může nyní zajistit omamné a psychotropní látky, pokud se lidé jejich držením či výrobou dopustí trestného činu.

Senátoři řekli ano: Policie bude moct zabavit i malé množství drogy

V současnosti může policie zajistit drogy, pokud se lidé jejich držením či výrobou trestného činu dopustí. Podle novely budou policisté moci požádat o vydání omamných látek i ty lidi, kteří spáchají pouze přestupek. Pokud nebudou chtít narkotikum vydat dobrovolně, policisté je budou moci odejmout. Zároveň budou moci zabavenou drogu zničit.

Ministr vnitra Jan Kubice senátorům řekl, že nové ustanovení umožní policii zabavit omamné látky v množství, které nenaplňuje podstatu trestného činu.
    

Norma dává policistům možnost projednat věc v blokovém řízení, čímž se sníží náklady na správní řízení. Spolu s právem zabavit "menší než malé" množství psychotropních látek se podle ministerstva vnitra výrazně zjednoduší projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili.
    

Jak uvedla ČTK, nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti loni v lednu. Trestným činem podle něj není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle. Držení hašiše je trestné od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Lidé také nesmí mít více než 40 hub s halucinogenními účinky. Do konce roku 2009 bylo tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační.
    

Dnes schválená novela zákona se týká také pravidel pro výměnu, uchovávání a likvidaci osobních dat mezi policiemi států. Vojenské policii dá norma pravomoc pořizovat obrazové, zvukové a jiné záznamy.

Čtěte také:

Dnes v Senátu:
    

    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze fuč, opevnění nikde. Ukrajinci naříkají, že Rusům v postupu nic nebránilo

8:20 Peníze fuč, opevnění nikde. Ukrajinci naříkají, že Rusům v postupu nic nebránilo

Boje na nové severovýchodní frontě mezi Ruskem a Ukrajinou dále pokračují. Bojuje se o město Vovčans…