Roithová (KDU-ČSL): Označování textilu

14.05.2011 7:25

Evropský parlament ve druhém čtení odhlasoval kompromisní revizi nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o názvech textilií a označování textilních výrobků etiketami.

Roithová (KDU-ČSL): Označování textilu

Návrh podle poslankyně EP Zuzany Roithové umožní rychlejší uvádění nových vláken do evropské výroby a zlepší bezpečnost výrobků.

„Je mi ale líto, že Rada tak tvrdošíjně odmítá zavedení označování země původu a harmonizaci označování velikostí," říká členka Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Komplexní návrh na označování textilních výrobků přitom výbor odhlasoval před rokem. Podle Roithové tak členské státy upírají spotřebitelům právo dozvědět se, kde byla podstatná část kupovaného zboží vyrobena. Nepříznivá zpráva je to i pro evropské textilky. „To přece není utajovaná skutečnost. Naopak by to posílilo propagaci kvality evropských značek a právem vzbudilo hrdost občanů na to, co ještě vzdor konkurenci levné pracovní síly a nekvalitních výrobků především z Číny dokáží Evropané vyrábět," upřesňuje česká europoslankyně, která v Evropském parlamentu hájí zájmy českých textilek již sedmý rok.

Podle nové legislativy budou textilní výrobky označeny etiketami s informacemi o použitých materiálech v procentuálním zastoupení podle hmotnosti, novinkou bude povinnost uvádět obsah materiálů zvířecího netextilního původu. To se netýká krejčovských výrobků na míru. „Pokud jde o požadavky Parlamentu, které blokuje Rada, náš tým vyjednal v kompromisu alespoň to, že Evropská komise bude muset do 30. září 2013 předložit dopadovou studii s legislativním návrhem pro označování země původu, harmonizované symboly způsobů ošetřování výrobků, informace o alergenech, nebezpečných látkách, hořlavosti a také konečně sjednocené značení velikostí atd. Podle našeho parlamentního návrhu je zemí původu ta, kde proběhly alespoň dva ze čtyř podstatných kroků procesu výroby. Zatímco USA či Brazílie domácí výrobce textilu hrdě označují, evropské země o to dnes nestojí a za dva roky může být evropských výrobců kvalitního zboží výrazně méně: je otázkou, zda do té doby Evropská rada změní svůj postoj ke standardizaci čísel velikostí a zejména označování země původu. Nyní již nemá smysl se o tom přesvědčovat v Bruselu, ale vlastní vlády v jednotlivých zemích, Česko nevyjímaje," dodává Zuzana Roithová.

Značku "made in" lze zatím nepovinně používat, ale problém je v tom, že není nikde zakotven standard (viz výše), kdy to je oprávněné označení v případech, kdy procesy výroby probíhají ve více než jedné zemi, což je důležité opatření proti klamavé reklamě.

Více:
Roithová (KDU-ČSL): Chraňme spotřebitele. Ale jinak

##PROFIL 3351##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Opravdu máte čisté svědomí?

Dobrý den, opravdu vám přijde OK přijít k titulům tím, že publikujete v podezřelých časopisech nebo v těch, v jejichž vedení jste sám seděl? To vám přijde v pořádku? Dosud jste na mě působil jako morální autorita, ale teď už si to o vás nemyslím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Organizované, silově protlačované negování všeho, co funguje a co se osvědčilo

16:14 Senátorka Kovářová: Organizované, silově protlačované negování všeho, co funguje a co se osvědčilo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k progresivní politice.