Zádušní mše v chrámu sv. Víta připomněla oběti heydrichiády

30.10.2011 15:21

Čtením jmen 294 československých vlastenců zavražděných v koncentračním táboře Mauthausen začala zádušní mše ve zcela zaplněné katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tři generace pozůstalých i zástupci církví, armády, válečných veteránů, Sokola či Junáka se přišli poklonit památce téměř tří stovek příbuzných a spolupracovníků členů paraskupin Anthropoid, Silver A a Out Distance, bez jejichž pomoci by nemohl být úspěšně proveden 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Zádušní mše v chrámu sv. Víta připomněla oběti heydrichiády
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kostel s klášterem na sporných hranicích s Polskem

"Všichni víme, že Němci povraždili desetitisíce Čechoslováků. Možná o něco více jak polovina z nich byla zavražděna pro své židovské vyznání nebo židovský původ. Ovšem těch 294 mauthausenských spolu s tisíci dalších jsou nikoliv pouze oběťmi, ale výjimečně statečnými lidmi, kteří se programově a dobrovolně postavili proti nacistické zvrhlosti. Obětovali pak nejen vlastní životy, ale dokonce i životy svých dětí," uvedl jeden z organizátorů akce Vojtěch Šustek.

294 zapálených svící

Životy těch, kteří zemřeli 24. října 1942, 26. ledna 1943 a 3. února 1944 v koncentračním táboře Mauthausen, symbolicky připomnělo také 294 zapálených svící. Organizátoři zdůraznili, že mezi mrtvými byli lidé různých vyznání. Od katolických křesťanů přes české protestanty, české pravoslavné věřící, vlastence židovského vyznání až po nenáboženské humanisty.

Související:
V Londýně odhalí plaketu na počest atentátníků na Heydricha

Zádušní mše navázala na rekviem za padlé parašutisty v chrámu sv. Víta, které mělo být slouženo počínaje červnem 1945 každoročně válečným parašutistou a knězem současně. Vznikající tradice trvala jen do roku 1947. Přerval ji únor 1948 a komunistický režim.

Akce navazuje na připomínku výročí smrti sedmi československých parašutistů, kteří 18. června před 69 lety zahynuli v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Byli mezi nimi i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří tři týdny předtím spáchali atentát na Heydricha. Po několikahodinovém boji s německou přesilou část z parašutistů padla, někteří spáchali v bezvýchodné situaci sebevraždu. Těžce zraněný Kubiš zemřel při převozu do nemocnice.

Čtěte:
Praha: Odhalení pamětní desky 294 hrdinům heydrichiády

Zahradil se zlobí na "sudeťáckou" Českou televizi. Ta mlčí

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…