Dienstbier: Pokud by euro padlo, čeští politici musí spolupracovat

06.12.2011 21:18

Krize, krize, krize, křičí na nás ze všech stran média a vláda dává dohromady krizové plány. Stále však zaznívají hlasy plné optimismu, které odmítají katastrofické scénáře jako málo pravděpodobné. Přidal se k nim i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který je přesvědčen, že euro nepadne díky snaze hlavních států eurozóny.

Dienstbier: Pokud by euro padlo, čeští politici musí spolupracovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

„Jsem skálopevně přesvědčen, že euro nepadne. Hlavní státy eurozóny udělají pro záchranu eura všechno. Důsledky pro českou ekonomiku by byly tak fatální, že by musela spolupracovat celá politická scéna," řekl pro MF Dnes Dienstbier.

Že by ale strany ustoupily od svých základních názorových směrů si místopředseda sociálních demokratů neumí představit. „Nějaká míra spolupráce by byla naprosto nezbytná, ale to, že by se ideové prvky z toho zcela vytratily, to si neumím představit," přiznává.

Sledujeme téma Euro

Jednou z možných variant chování státu v případě velkých ekonomických potíží by podle Dienstbiera mohlo být plošné zavedení přídavků na děti, s kterým přišel ekonomický expert ČSSD a bývalý premiér Vladimír Špidla. „Rodičovský příspěvek není úplně klasická sociální dávka a souvisí to i s demografickým vývojem, kdy chceme podpořit šťastnější demografický vývoj, než postupné vymírání českého národa," vysvětlil Dienstbier.

Připouští, že přesnější dlouhodobá předpověď je přeci jen obtížná. „Kdyby byl pokles ekonomiky v řádu desítek procent, pak nejde dnes říct, co všechno by bylo potřeba dělat. Bavím se o naprosto hypotetické situaci," zdůraznil senátor.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …