Nemáte na pohřeb, přijde vás utěšit úředník. Odborníci jsou zděšeni

06.08.2012 7:46

Podle ministerstva pro místní rozvoj, které je původcem nápadu, aby se o truchlící pozůstalé měli starat zdravotní sestry, sociální pracovníci, ale i obecní úředníci. Každý z nich by mohl získat ministerské osvědčení specialisty, pokud by absolvoval přezkoušení.

Nemáte na pohřeb, přijde vás utěšit úředník. Odborníci jsou zděšeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohřeb

Důvodem nového poradenství je podle ministerstva především fakt , že roste počet pohřbů bez obřadu a sociálních pohřbů na náklady obce. „Nerozloučit se s blízkými může mít vliv nejen na psychiku, ale i pracovní výkony lidí,“ vysvětluje ministerstvo. Nefunguje u nás prý přirozený systém pomoci pozůstalým a sekularizací společnosti byla smrt tabuizována. „Přitom rituály smutku a truchlení jsou nutné,“ vysvětluje Naděžda Špatenková z ministerské skupiny.  

Faktem podle Lidových novin je, že dramaticky roste počet sociálních pohřbů. A nejen proto, že by lidé na poslední rozloučení s blízkými neměli. Někteří prostě jen chtějí ušetřit. Sociální pohřeb musí zemřelému vypravit obec, kde zemřel, pokud se k němu do 96 hodin od smrti nikdo nepřihlásí. Třeba ostravská čtvrť Poruba vloni vypravovala jeden sociální pohřeb týdně.

Pozůstalí by do pohřbu museli investovat obvykle více než deset tisíc, když nechají kremaci na obci a pak si vyzvednou urnu, zaplatí jen šest tisíc. Jenže takové „dodatečně proplacené“ pohřby se do statistik sociálních pohřbů vůbec nezapočítávají, proto se ani neví, kolik takových pohřbů proběhne. V každém případě se však prý situace v pohřebnictví stává alarmující.   

Nápad ministerstva na pohřební poradce však podle Lidových novin rozčílil psychology, kteří jsou dnes jedinými certifikovanými „utěšovateli“. „Žádný certifikát nemůže nahradit letitou odbornou kvalifikaci,“ protestuje psycholog Petr Weiss. Proti nápadu ministerstva pro místní rozvoj se bouří i oficiální orgány Asociace klinických psychologů i České psychoterapeutické společnosti. Podle ministerstva však psychologové mohou lidi od pomoci naopak odrazovat. „Lidé si říkají, nejsem přece žádný blázen,“ namítá psycholožka Špatenková. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…