Tak se chová ČEZ v Albánii: Odpojil proud celým vesnicím, obyvatelé útočili

03.09.2012 7:56

Podnikání v Albánii začíná být pro elektrárenský gigant ČEZ noční můrou. Za zklidnění vzájemných vztahů českého výrobce energie a albánských odběratelů už musel v Tiraně intervenovat premiér Petr Nečas i ministr průmyslu Martin Kocourek. Přesto však přetrvává napětí, které vyvrcholilo dokonce fyzickým napadením některých zaměstnanců společnosti.

Tak se chová ČEZ v Albánii: Odpojil proud celým vesnicím, obyvatelé útočili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče

Vše začalo, když albánské úřady uvalily na místní dceřinou společnost ČEZu dodatečnou daň, v přepočtu přesahující půl miliardy korun. Jednalo se o DPH a daň z příjmu za dodanou elektřinu. Jenže ČEZ namítl, že za poskytnuté služby doposud nedostal zaplaceno. Celková výše dluhu prý činí 1,1 miliardy korun. Úřady v Albánii však trvají na tom, že daň musí být i přesto zaplacena. „Tento přístup ČEZ ale zásadně odmítá,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

Výrobce elektřiny následně přitvrdil v tažení vůči neplatičům. Pohrozil dokonce, že od proudu odpojí státní vodárny. Tyto krajní prostředky prý vedly k úspěchu, neboť vláda uhradila alespoň část dluhu. Již v minulosti firma odpojila některé vesnice, kde nikdo neplatil. To vedlo dokonce k fyzickým útokům na zaměstnance firmy ze strany rozhořčených obyvatel.

V důsledku dluhu se ČEZ v Albánii dostal do druhotné platební neschopnosti. Celkem prý albánským firmám dluží 1,6 miliardy. ČEZ se již v minulosti začal obávat své albánské investice. V loňské výroční zprávě se objevila obava, že během tří let by mohla ztráta činit až deset miliard korun. Nedávno přiznal, že jen za první pololetí ztratil 2,3 miliardy.    


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…