Chaloupka (VV): Zákon o vyrovnání s církvemi v sobě nese spoustu nejasností a nepřesností

07.01.2013 16:07

Věci veřejné pokračují v boji proti nespravedlivým restitucím!

Chaloupka (VV): Zákon o vyrovnání s církvemi v sobě nese spoustu nejasností a nepřesností
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Věci veřejné podaly 31.12.2012 Ústavní stížnost proti Zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi jako poslední záchrannou brzdu proti nesystémovému a zmatečně formulovanému dokumentu, který umožní pouze další zadlužování státu a cílenou privatizaci státního majetku určitými subjekty.

Věci veřejné se již po druhé obrací na Ústavní soud s ústavní stížností s návrhem na zrušení části Zákona o ústavním soudu a Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

„Dlouhodobě poukazujeme na to, že Zákon o vyrovnání s církvemi byl projednáván trestuhodně pozdě od pádu komunistického režimu. Navíc v sobě nese spoustu nejasností a nepřesností, které, jak se ukazuje, již jsou nebo budou příčinou dalších soudních pří a arbitráží. Zásadní chybou tohoto zákona je také fakt, že byl bez celospolečenské diskuse a dohody silově protlačen Poslaneckou sněmovnou“, říká Otto Chaloupka.

Je zcela nepřípustné, aby jakýkoliv zákon, a to zvláště tak zásadní zákon jakým je zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi byl hlasován ve chvíli vyhlášení pauzy na jednání poslaneckého klubu.V právním státě je naprosto neakceptovatelné, aby se poslancům voleným občany nedostalo jejich zákonných práv. „Je flagrantním porušením práva hlasovat o zákonu v době vyhlášení přestávky na jednání poslaneckého klubu“, dodává JUDr.  Karol Hrádela.

Věci Veřejné nejsou proti vrácení majetku církvím, které ukradla komunistická diktatura. Je ale zcela nelogické, že v době, kdy se omezují rozpočtové výdaje na nezbytné potřeby státu za meze únosnosti, kdy nejsou peníze na platy lékařů, učitelů, policistů a dalších pro funkci státu nezbytných profesí se najednou rozhodla vládní koalice církvím darovat obrovské finanční prostředky.

Věci veřejné mimo jiné poukazují na to, že díky  Zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi, je:

1. církvím vrácen majetek podle netransparentních parametrů
2. stanovená finanční náhrada je diskriminační vůči ostatním restituentům
3. je porušována Listina základních práv a svobod občanů ČR
4. zákon prolamuje ve svých paragrafech hranici 25. února 1948
5. zákon prolamuje Benešovy dekrety

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…