Sobotka k zahraniční politice Zemana a vlády: Není přeci možné, aby měli všichni úplně stejný názor

04.12.2014 18:08

Vláda, ministerstvo zahraničí a prezident Miloš Zeman jednají v klíčových oblastech české zahraniční politiky podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve shodě. Nelze ale od nich vyžadovat jednotný názor na jednotlivé situace. Sobotka to dnes řekl poslancům na dotaz předsedy ODS Petra Fialy, podle něhož je současná zahraniční politika nejednotná.

Sobotka k zahraniční politice Zemana a vlády: Není přeci možné, aby měli všichni úplně stejný názor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka byl ve sněmovně "grilován" opozicí. Té se nelíbil navrhovaný rozpočet Úřadu vlády

"Není přece možné požadovat, aby všichni měli na věc úplně stejný názor. Aby tady neexistovaly nuance, které jsou přirozeně také dány politickou orientací jednotlivých ústavních činitelů," uvedl předseda vlády. Podle něj je rozdíl v tom, zda klíčoví ústavní činitelé dělají odlišnou zahraniční politiku, anebo mají odlišné výroky nebo názory na konkrétní situace.

Za klíčové oblasti Sobotka označil členství v EU a v NATO. Podle něj neexistují žádné konkrétní příklady toho, že by zástupci státu při unijních jednáních nebo v rámci aliance vystupovali nejednotně.

Havlovské pojetí zahraniční politiky

Fiala namítl, že premiér podceňuje Zemanovy výroky ve vztahu k Rusku nebo Číně, nebo výroky náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, který v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky, která kladla důraz na dodržování lidských práv, za chybné a škodlivé.

Předseda ODS připomněl, že Sobotka si chce se Zemanem o jeho výrocích promluvit. Premiér to potvrdil. "Logicky má (Zeman) své vlastní politické názory a priority, nicméně vidím jako úkol pro člena vlády, premiéra, ministra zahraničí dosáhnout lepší koordinace výroků pana prezidenta s výroky premiéra a ministra zahraničí," uvedl Sobotka.

ODS se tak až při interpelacích podařilo vyvolat ve Sněmovně debatu o zahraniční politice vlády a prezidenta, kterou chtěla při zahájení schůze prosadit jako samostatný bod. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poukazovala na Zemanovo zářijové zpochybňování přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině, patřičnosti sankcí EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu a také na prezidentovu výzvu k finlandizaci zahraniční politiky Ukrajiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …