Žloutenka se může týkat každého z nás, prevence je na místě

19.09.2016 0:00

Celosvětové statistiky mapující virovou hepatitidu znějí hrozivě. Ročně zemře na následky jednoho z pěti typů žloutenky 1,4 milionů lidí, infikovaných je podle nejnovějších průzkumů až čtyři sta milionů. Jaká je možná prevence?

Žloutenka se může týkat každého z nás, prevence je na místě
Foto: dodavatel TZ
Popisek: očkování

Hygiena

Říká se, že žloutenka typů A je nemocí špinavých rukou. Přenáší se totiž zejména cestou ruka-ústa. Z toho důvodu je třeba striktně dodržovat základní hygienická pravidla, a to zejména mytí rukou před požitím jídla či po použití toalet. Nástrahy však často číhají i v prostředí městské hromadné dopravy, v nákupních centrech nebo na bankomatech. Kromě znečištěných rukou bývá zdrojem nákazy i kontaminovaná voda, zelenina a ovoce. Před konzumací je tedy třeba vždy vše řádně umýt. Při cestách do exotických zemí bychom měli vybírat takové ovoce, které se dá oloupat a dodržovat zásadu pití pouze balené vody. Počet lidí nakažených virovou hepatitidou i přes úzkostlivě dodržovanou hygienu však každoročně stoupá. „Zatímco v roce 2011 se s některým typem žloutenky léčilo 1700 našich klientů, v roce 2015 to již bylo o 500 lidí více.“, říká tisková mluvčí největší zaměstnanecké zdravotní pojišťovny ZP MV ČR Hana Kadečková.

Jak si správně mýt ruce

Přestože se tak banální činnost jako mytí rukou zdá být naprosto jasná, překvapivě velké procento obyvatel neví, jak si ruce řádně umýt. Nejprve je třeba o sebe třít dlaně, pak očistí pravá dlaň levý hřbet a levá dlaň pravý hřbet. Poté opět třeme dlaň o dlaň, zatímco jsou prsty propletené. Následně přitiskneme zadní stranu prstů k opačné dlani a nezapomeneme ani na palce. Celé mytí zakončujeme třením zápěstí, na které se často zapomíná. Vodovodní kohoutek uzavíráme skrze papírový kapesník či ubrousek, a to zejména, myjeme-li si ruce ve veřejných umývárnách. Ruce bychom si měli mít i po každém kontaktu s penězi, když přicházíme domů, a pravidelně během dne, pohybujeme-li se v prostředí, kde se vyskytuje více lidí.

Příznaky žloutenky

Příznaky žloutenky se liší dle jejího typu. Při onemocnění žloutenky typu A nemusí pacient několik týdnů pozorovat žádné příznaky, inkubační doba je 15 – 50 dní. Nemoc se může začít projevovat zvýšenou teplotou, nechutenstvím, nevolností, pobolíváním pod pravým žeberním obloukem, bolestí břicha a celkovou slabostí. V dalších fázích nemoci již dochází k charakteristickému zežloutnutí kůže a bělma očí, ztmavnutí moči, vylučování světlé stolice a extrémní únavě. U žloutenky typu B, která se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem, je inkubační doba 50 - 180 dní, mezi první příznaky patří bolest kloubů, někdy vyrážka a nechutenství. Pokud onemocnění trvá déle, přechází do chronického stádia a může přejít v jaterní cirhózu a vznik nádorových onemocnění jater.  U žloutenky typu C, která je považována za nejnebezpečnější, nedochází roky k žádným příznakům. Až po letech neléčení může nemoc způsobit cirhózu, rakovinu jater a až selhání jater.

Očkování

Očkování proti žloutenkám typu A a B stále patří mezi nejúčinnější a nejjistější způsob prevence. Vřele jej doporučují doktoři a své klienty podporují i zdravotní pojišťovny, které nabízí jednorázové příspěvky do výše několika set korun. „Vzhledem k tomu, že nakazit se je snadné, avšak následky mohou být velice závažné, podporuje ZP MV ČR své klienty, kteří se rozhodnou proti žloutence očkovat, příspěvkem z fondu prevence. Příspěvek činí 600 korun českých.“, dodává za Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…