Kalousek proti reportáži ČT: Nejsem nadministr, účelová manipulace

5. 7. 2011 13:07

Pondělní pořad Reportéři ČT v jedné z reportáží přenesl na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) díl zodpovědnosti v kauze ProMoPro. Kalousek přitom při zveřejnění kauzy před časem prohlásil, že jde o standardní vyšetřování nestandardní zlodějny. Pondělní reportáž označil strážce státní kasy za mimořádnou účelovost.

Kalousek proti reportáži ČT: Nejsem nadministr, účelová manipulace

Doposud byl za hlavního aktéra v kauze ProMoPro považován Alexandr Vondra (ODS), který byl v době českého předsednictví EU vicepremiérem pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka (ODS). Podle Kalouska přitom Vondrův úřad vyplatil firmě ProMoPro několik set milionů korun bez toho, aby byly tyto peníze řádně podloženy odvedenou prací.

Související: Zvrat v kauze ProMoPro. Odpovědnost nese i Kalousek


Všichni všem věřili?

V reportáži ČT se nicméně dozvídáme, že jednoho dne během českého předsednictví současný ministr obrany Vondra prohlásil, že organizátorům schází čtyři sta milionů korun. O tyto prostředky požádal ministra financí Kalouska a ten peníze bez dlouhých průtahů přiklepl.

"V podstatě se jedná o to, že vláda jako celek důvěřovala ministru financí, který důvěřoval vicepremiérovi pro evropské záležitosti, který zase důvěřoval Úřadu vlády. Nakonec to vypadá tak, že nikdo za nic nemůže. Svědčí to o špatném nastavení systému," řekl ekonom Pavel Kohout, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády, a dodal, že tomuto selhání systému zřejmě kdosi pomohl a obohatil se.

Kohoutovu výtku, že systém kontroly není dobře nastaven, potvrdil svým vyjádřením i premiér Petr Nečas, když napsal, že tehdejší vláda v otázkách organizace předsednictví důvěřovala Miroslavu Kalouskovi a Alexandru Vondrovi.


Nejsem nadministr

Kalousek ale jakoukoliv zodpovědnost pro ParlamentníListy.cz striktně odmítl. „Byla to mimořádná účelová manipulace. Tady v reakci není třeba sdělovat k té reportáži jakékoliv pocity či dojmy, tady naprosto jasně hovoří zákon o rozpočtových pravidlech, jasně rozděluje kompetence a povinnosti správců jednotlivých kapitol státního rozpočtu," prohlásil Kalousek.

„Samozřejmě, že ministr financí navrhuje vládě peníze pro jednotlivé ministry," přiblížil strážce státní kasy: „Ale ministr financí samozřejmě není zodpovědný za to, zda oni s těmi penězi nakládají s péči řádného hospodáře. To je zase jejich ústavní pravomoc a povinnost," dodal s tím, že „tak to jasně definuje zákon a pravidla".

„A ta včerejší diskuze? V jednotlivých kapitolách za hospodaření s penězi zodpovídají správci jednotlivých kapitol. To znamená, že já samozřejmě zodpovídám za všechny zakázky, které se odehrávají v rámci ministerstva financí, ale už nemůžu odpovídat za efektivní nakládání s financemi v ostatních kapitolách, za to odpovídají jiní ministři financí. Ministr financí není nadministr," brání se Kalousek.

Reportéři informace měli, ale nechtěli je slyšet

„Prostě každý máme ze zákona jasné úkoly, odpovědnost i pravomoci. A to, že ten včerejší pořad se snažil části těch pravomocí přehodit na mě, byla úmyslná účelovost, přestože já i mluvčí ministerstva financí jsme to redaktorům ČT velmi podrobně vysvětlovali, prostě to nechtěli slyšet. Tady nejde o nějaký názorový spor, tady jasně hovoří zákon a kdyby to ti reportéři chtěli slyšet, nebo si ten zákon přečíst, tak to prostě vědí," uzavřel pro ParlamentníListy.cz ministr financí.

Související: Kalousek k ProMoPro: Šlo o standardní odhalení nestandardní zlodějny 


Nešlo o úmyslnou nedbalost?

Každopádně v pořadu se ke smlouvám mezi Úřadem vlády a společností ProMoPro vyjádřil ředitel české pobočky Transparency International (TIC) David Ondráčka. Ten smlouvu s firmou ProMoPro viděl, viděl i následný audit, který si nechala vypracovat vláda ve spojitosti s organizací předsednictví, a oba dokumenty podle něj svědčí o tom, že vše bylo připraveno velmi nedbale a dá se velmi úspěšně přemýšlet nad tím, jestli ta nedbalost nebyla úmyslná.

Dále čtěte: Nečas nevyslyší usnesení sněmovny. Vondru nedá


To, že odpovědnost leží na Úřadu vlády, který nedbalou smlouvu s firmou ProMoPro připravoval, potvrzuje i auditor a účetní expert Lubomír Harna. „Informace, že Úřad vlády tuto smlouvu sám připravil, je pro mě šokující. Kdyby si to zkusil ten dodavatel takto napsat, tak to chápu a Úřad vlády by to přehlédl, ale že je to naopak, tomu ani nechci věřit, prohlásil Harna.


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ondřej Vaněk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

12:51 To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se ohradil proti pořadu Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiříh…