Poslankyně získala hlasy. Vyšetřovací komise ke kauze Fajád a k únosu Čechů přesto neprošla

17. 3. 2016 9:11

Poslankyně ODS Jana Černochová získala podle informací ParlamentníchListů.cz přes 40 hlasů potřebných k tomu, aby mohla vzniknout vyšetřovací komise k tzv. kauze Fajád. Na výboru pro obranu a bezpečnost kvůli hlasům ANO a ČSSD ale vznik komise neprošel.

Poslankyně získala hlasy. Vyšetřovací komise ke kauze Fajád a k únosu Čechů přesto neprošla
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová, ODS

Do vyjednávání o únosu českých občanů v kauze Libanonce Alího Fajáda měl totiž podle informací ParlamentníchListů.cz vstoupit bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, arabista Petr Pelikán. Petr Pelikán v minulosti působil jako voják základní služby a překladatel ve válce v Perském zálivu a není vyloučeno, že má od té doby k vojenským zpravodajcům mnohem blíže než běžní civilisté. Černochová – poté, co tyto informace vyšly najevo – navrhla svolat vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny. 

ParlamentníListy.cz získaly od pramenů z politických kruhů nepodepsaný dokument, jenž teorii, kterou Černochová zmínila, posiluje. Na dvou listech papíru, které Parlamentní Listy.cz obdržely, je nepodepsaný text pověření ministrova bratra Petra Pelikána k jednání v kauze Fajád. „Se souhlasem předsedy vlády České republiky pověřuji pana Petra Pelikána, aby jednal ve věci osvobození Jana Švarce, Martina Psíka, Adama Homsiho, Pavla Kofroně a Miroslava Dobeše v souvislosti s vydáním pánů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího k trestnímu stíhání do USA… …Petr Pelikán má moji plnou důvěru a závazky, které mým jménem přijme, dodržím.“

Janu Černochovou nevůle sněmovních kolegů k řádnému vyšetření podivného případu zklamala. „Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co nevím, jak bude. Jak jste jistě zaregistrovali, poslanci vládních stran ANO a ČSSD blokovali návrh na zařazení bodu zřízení vyšetřovací komise již na této aktuálně běžící schůzi. A novináři? Nic, klídeček, nikoho to nezajímá. Proč o tom nikdo nepsal?“ klade si otázku Černochová. „Takže asi chápete, že nemám sebemenší chuť říkat něco na toto téma někomu z novinářů předem,“ podotkla vzápětí.

Šéf sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Bohuslav Chalupa z ANO nevidí ke zřízení vyšetřovací komise žádný důvod. „Tuším, u koho se myšlenka iniciování vyšetřovací komise ke kauze Fajád pohnula‘. Nicméně, pokud jde o můj názor – nevidím jediný relevantní důvod takovou vyšetřovací komisi zřizovat. Respektuji názor svých kolegů z opozice, považuji však za potřebné zdůraznit, že Poslanecká sněmovna má k dispozici řadu pracovních orgánů, které se bezpečnostní a obranné problematice, včetně kontroly činnosti zpravodajských služeb, velice pečlivě věnují,“ odpověděl na dotazy ParlamentníchListů.cz Chalupa. 

„Pokud tyto kontrolní komise nemají mít onu kompetenci, autoritu a do jisté míry i logicky specializovaný /uzavřený/ styl práce, tedy to, proč si je Poslanecká sněmovna zřídila, pak je zrušme a nahraďme je svoláváním mimořádných výborů. Pokud tomu tak není, pak tedy respektujme kompetence a systémové rozdělení práce v orgánech Sněmovny,“ pokračuje Chalupa. 

Překvapilo ho, že se někteří čelní představitelé opozice veřejně vyjadřují v tom smyslu, že neví, že nemají informace, a to i přesto, že jsou zastoupeni ve všech výše zmíněných pracovních orgánech Sněmovny – například ve Stálé komisi pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství (dále jen SKPVZ) je poměr poslanců koalice k členům opozice v poměru 3:4 (opozice je tedy podle něj v převaze, nicméně na komisi samé nikdy nenastaly zásadní problémy, pokud jde o její činnost). 

„Pro úplnost – ani jako předseda SKPVZ, ani jako poslanec, nemám zdaleka nárok vědět vše, což s ohledem na charakter práce zpravodajských služeb jsem schopen plně (asi na rozdíl od jiných) respektovat. Pokud tedy kolegové pan Ženíšek, paní Černochová a další prohlašují, že ‚opět jsme se od pana ministra obrany a ředitele Vojenského zpravodajství nic nedozvěděli‘, přičemž se paní kolegyně Černochová pravidelně zúčastňuje jednání SKPVZ a má tedy maximální množství možných informací z první ruky, pak musím taková prohlášení považovat nikoliv za věcná, ale jako za vysloveně politicky účelová; a s takovým způsobem komunikace zásadně nesouhlasím. I nadále se odmítám jakkoli podílet na aktivitách, které na první pohled mohou vypadat jako chvályhodné, nicméně, byť jen v teoretické rovině, mohou velice významně ohrozit nejen práci zpravodajských služeb, ale i životy jejích pracovníků a spolupracovníků. Jde o záležitosti, které jsou ze své podstaty navýsost tajné a týkají se zásadních bezpečnostních zájmů České republiky,“ dodal Chalupa. 

Ve stejném duchu se nese i reakce sociálního demokrata Antonína Sedi. Ten chce zdůraznit, že ke kontrole zpravodajských služeb (mimo Úřad pro zahraniční styky a informace) jsou určeny stálé komise. „Osobně nepodporuji vznik vyšetřovací komise. Nicméně jsem pro důkladné vyšetření případu, včetně vlivu na činnost zpravodajských služeb. Také jsem pro posílení a úpravu kontroly všech zpravodajských služeb, viz. vládní návrh zákona,“ odepsal Antonín Seďa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílenost. To bychom si museli střežit české hranice. Andrej Babiš nám řekl, jaké ošklivé věci dělají občanům uprchlíci...

13:35 Šílenost. To bychom si museli střežit české hranice. Andrej Babiš nám řekl, jaké ošklivé věci dělají občanům uprchlíci...

MF Dnes informovala, že italská vláda kvůli tomu, že má přeplněná centra pro migranty, zvažuje, že b…