ALiES: Šetrná energetika zaměstnává po celém světě 6,5 milionu lidí. České příležitosti stagnují

18.05.2014 20:49

Sektor obnovitelných zdrojů energie dával v roce 2013 práci 6,5 milionu lidem po celém světě. Počet zaměstnanců v sektoru přitom ve srovnání s rokem 2012 vzrostl o 800 tisíc, a pokud by se podíl obnovitelných zdrojů ve světě do roku 2030 zdvojnásobil, může počet pracovních příležitostí vyrůst až na 16,7 milionů. Vyplývá to z aktuální studie Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA).

ALiES: Šetrná energetika zaměstnává po celém světě 6,5 milionu lidí. České příležitosti stagnují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Nejvíce pracovních příležitostí nabízejí obnovitelné zdroje v Číně, Brazílii, USA, Indii, Německu, Španělsku a Bangladéši. Největšími zaměstnavateli jsou potom (podle jednotlivých odvětví) solární energetika (až 2,3 milionu lidí), agropaliva (1,4 milionu lidí), větrná energetika (0,8 milionu lidí), biomasa (0,76 milionu lidí) a bioplyn (0,56 milionu lidí).

Pro srovnání globálního kontextu nabízíme aktuální čísla z českého prostředí, kde postupný růst šetrné energetiky pomohl zajistit práci mnoha občanům:

  • výroba kotlů na biomasu zaměstnává okolo 1500 lidí,
  • stovky lidí jsou zaměstnání ve výrobě komponent pro větrné turbíny,
  • továrna na výrobu fotovoltaických modulů Kyocera dává v severočeském regionu (ohroženém nezaměstnaností) práci více než 400 lidem. Český výrobce fotovoltaických modulů Solartec vytváří pracovní příležitosti ve výrobě i výzkumu moderních technologií,
  • instalační a servisní firmy ve fotovoltaice zaměstnaly v roce 2013 přes tisíc lidí.

Dnes je však sektor ohrožen stagnací a propouštěním kvůli administrativním a legislativním bariérám, kterým jsou investoři do obnovitelných zdrojů v České republice vystavováni.

„Obnovitelné zdroje dávají práci milionům lidí. Inovace a masová výroba razantně snižují náklady, a tak se větrné nebo solární elektrárny stávají jedním z cenově nejdostupnějších zdrojů energie. Průmyslové odvětví šetrné energetiky může i u nás vytvořit tisíce stabilních pracovních míst. Vláda by proto měla odstranit bariéry, které dnes omezují další růst malých zdrojů, například v podobě solárních panelů na střechách domů. Současně je třeba, aby Česko přestalo blokovat jednání v EU o navazujících cílech snižování emisí a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Jen dlouhodobým plánem můžeme dát potřebný impuls pro další rozvoj obnovitelných zdrojů u nás i v Evropě,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šest rodáků. TV Brno 1 odvysílá příběh dvacátého století

17:24 Šest rodáků. TV Brno 1 odvysílá příběh dvacátého století

Největší regionální televize na jižní Moravě TV BRNO 1 nabídne jako jediná regionální televize sedmi…