Armáda ČR: Nejlepším armádním psovodem je vojenský policista Pavel Petr

05.10.2019 22:02

Celoarmádní přebor o nejlepšího psovoda a psa resortu obrany se podařilo obnovit po deseti letech, záštitu nad organizací 34. ročníku převzal ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník.

Armáda ČR: Nejlepším armádním psovodem je vojenský policista Pavel Petr
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

O titul se utkalo patnáct psovodů se psy nejen z Armády ČR a Vojenské policie, ale i Vězeňské služby a Celní správy. Poháry vítězům předal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata. Soutěžilo se v šesti kategoriích a to nejlepší střelec, pachové práce, všeobecný výcvik, vševojsková příprava, obrana a strážní služba, a o cenu štábního praporčíka i. m. Tomáše Procházky a pochopitelně o umístění v celkovém pořadí.

Kategorie byly zvoleny podle úkolů, které armádní psovodi a jejich psi ve službě plní: „Máme psy strážní, kdy pes sám hlídá stanoviště, a psy hlídkové, kdy zvíře pracuje v hlídce s psovodem. Kromě toho cvičíme psy na vyhledávání zbraní, výbušnin a drog. Co se týče psovodů, ti musejí být v prvé řadě vojenskými profesionály – proto nechyběly kategorie jako vševojsková příprava či nejlepší střelec,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů soutěže major Pavel Říha.

Zadržení střelce i brodění

Psovodi a jejich psi museli své dovednosti a sehranost předvést v situacích, kdy bylo úkolem například zadržet střílející osobu, či zadržet narušitele za asistence vrtulníku ve visu, který nasvěcoval místo zadržení. Vzájemnou důvěru dokázali také při přesunu v terénu včetně brodění, což se pro některé psy ukázalo jako nejméně oblíbená disciplína.

Absolutní nadvládu nad celou soutěží si po celou dobu udržel psovod vojenské policie Tábor z posádky Dobronín rotný Pavel Petr se svým čtyřletým belgickým ovčákem Messim. Rotný Petr se stal kromě absolutního vítězství také vítězem dalších čtyř kategorií a v kategorii nejlepší střelec skončil druhý.

Rotný Pavel Petr se čtyřletým belgickým ovčákem Messim

Rotný Pavel Petr se čtyřletým belgickým ovčákem Messim
(foto - Jiří Sejkora, MP Pardubice)

Znovuobnovení soutěže potěšilo

Znovuobnovení soutěže – i přes její náročnost – vyvolalo u soutěžících velký ohlas. A spokojenost pociťovali i organizátoři, navzdory nelehkým přípravám. „Uspořádat takovou akci je i při počtu 15 psů nesmírně logisticky náročné. Právě z toho důvodu jsme využili prostory vojenského letiště Sedlec u Náměšti, které nám umožnilo ustájit takové množství psů a zároveň poskytlo adekvátní výcvikové prostory,“ doplnil Pavel Říha.

Kvalitu závodu podtrhla účast profesionálních figurantů, kteří působí na soutěžích světových úrovní, a totéž platilo i pro skupinu rozhodčích, kterou posílili profesionální kynologové posuzující prestižní soutěže včetně mistrovství světa.

Vztah psa a psovoda je unikátní

„Desetiletá soutěžní pauza nám ukázala, jak zásadně se služební kynologie posunula a současně potvrdila, že některé věci, jako je zejména unikátní vztah psa a psovoda zůstanou neměnné,“ uzavřel konání 34. ročníku kynologického přeboru hlavní veterinární lékař AČR Miroslav Vopršal. „Pevně věřím, že ten jubilejní 35. ročník se podaří uspořádat v kratším časovém horizontu,“ dodal Vopršal na závěr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

11:44 ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mez…