ČEZ: Virtuální prohlídky elektráren jsou zpět! Startují na Orlíku

29.10.2014 15:03

Cestu k nejzajímavějším nebo běžně nepřístupným partiím elektráren nabízí pokračování úspěšných virtuálních prohlídek provozů Skupiny ČEZ. Od 29. října každou středu v 10:00 se návštěvníkům postupně otevře 5 lokalit s celkem 90 zastaveními. Cesta zákulisím energetických provozů začíná na největší klasické vodní elektrárně v zemi – Orlíku. První sérii virtuálních prohlídek dosud navštívilo téměř 60 tisíc unikátních uživatelů internetu.

ČEZ: Virtuální prohlídky elektráren jsou zpět! Startují na Orlíku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Je libo cesta až do reaktorové šachty jaderné elektrárny Dukovany? Víte, co znamená smart region? Toužíte vidět, jak uvnitř vypadá jeden z divů světa – přečerpávací vodní elektrárna na Dlouhých stráních v Jeseníkách? Nebo se chcete jen tak kochat pohledem z výšky na kaňony dvou největších českých řek – Labe u Střekova a Vltavy u Orlíka? Tohle i mnohem víc zažijete prostřednictvím právě spouštěného druhého cyklu virtuálních prohlídek elektráren Skupiny ČEZ!

Každou středu počínaje 29. říjnem nabídne stránka http://www.cez.cz/cs/cez-virtualni-prohlidky/index.html premiéru virtuální prohlídky jedné z pěti lokalit. Cyklus zahájí Orlík, největší klasická vodní elektrárna v České republice. V týdenních intervalech budou následovat exkurze do dalších čtyř lokalit (viz tabulka).

Lokalita

Typ elektrárny

Termín premiéry

Orlík

Průtočná vodní

29.10. 10:00

Střekov

Průtočná vodní

5.11. 10:00

Vrchlabí

Smart region – kogenerační jednotka, elektromobilita, distribuční řízení, multifunkční dům

12.11. 10:00

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní

19.11. 10:00

Dukovany

Jaderná

26.11. 10:00

Každá prohlídka startuje leteckým panoramatem lokality a uživatel může pak na základě vlastní volby navštívit nejdůležitější části elektrárny. To vše doplněno popisky, technickými daty a dalšími zajímavostmi. Pětice lokalit nabídne celkem 90 zastavení. Projekt, který má i svou anglickou verzi, vznikl na základě spolupráce agentury CDI.CZ a specialistů provozu a komunikace Skupiny ČEZ. Jeho první série byla letos na jaře nominována na Českou cenu za PR a dosud ji navštívilo téměř 60 tisíc unikátních uživatelů internetu.

„Stále rostoucí zájem o exkurze do našich elektráren a informačních center nás utvrdil v rozhodnutí umožnit prohlídku i těm, kteří z nejrůznějších příčin nemohou přijet až za námi. Své zážitky a poznatky si ale samozřejmě mohou oprášit i ti ostatní,“ říká koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ Marie Dufková.

Virtuální prohlídka vodní elektrárny Orlík je skutečným zážitkem. Jako při živé exkurzi dá návštěvníkům možnost „prosmýčit“ všechny prostory od hlavní strojovny až po dno celé přehrady. Uživatel internetu si může prohlédnout i vše, čím elektrárna informuje skutečného návštěvníka o firmě a o díle, dokonce si z ní jako při živé exkurzi může „odnést“ informační leták o elektrárně! A výhodou oproti skutečné exkurzi je příležitost nahlédnout do útrob obřích 91MW soustrojí, projít prostory, kde se za normálního provozu řítí stěží představitelných 150 kubíků vltavské vody za vteřinu nebo zajít do míst, kde „se v roce 1960 zastavila Vltava“. Kdo touží po dalším poznání, může si prohlédnout celou sérií pohledů na historii výstavby tohoto vodního díla. Mezi bonusy patří také film Spoutaná řeka věnovaný trojici vodních děl Orlík, Kamýk a Slapy, kde návštěvníky přítomností i historií vodních děl provedou průvodci Arnošt Goldflam a Kateřina Hrachovcová!

„Věřím, že tato prohlídka vzdělá a poučí každého - ne-li více, tak určitě rovnocenně s exkurzí skutečnou. Jsem přesvědčen, že vodní dílo a vodní elektrárna Orlík jsou stavby hodné obdivu a respektu, a k tomu naše virtuální prohlídka lidi jistě povede,“ říká vedoucí provozu elektrárny Orlík Pavel Synek, který práci na největší české klasické vodní elektrárně zasvětil 15 let života.

Více informací

- o vodní elektrárně Orlík http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/orlik.html
- o elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny.html

Víte, že…

• portfolio elektráren Skupiny ČEZ v České republice zahrnuje 2 jaderné, 13 uhelných, 35 vodních, 13 fotovoltaických, 2 větrné elektrárny a také jednu bioplynovou stanici?

• dceřiná společnost ČEZ Energo provozuje zhruba 80 kogeneračních jednotek – malých kombinovaných výroben elektřiny a tepla?

• v rámci ČEZ loni poprvé převážil objem výroby v jaderných elektrárnách nad produkcí z uhelných elektráren?

• na komplexní odsíření našich uhelných elektráren uskutečněné v 90. letech navazujeme tzv. komplexní obnovou vybraných uhelných zdrojů (Tušimice, Ledvice, Prunéřov)?

• současně probíhající modernizace a ekologizace vodních elektráren umožní zvýšení jejich produkce o desítky milionů kWh elektřiny a tím pokrytí spotřeby dalších tisíců domácností?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

16:05 AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

V chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území – přírodní památ…