ČEZ postaví v Bulharsku pro výrobce mědi více než 20 000 fotovoltaických panelů

08.08.2020 11:42

Solární park postaví CEZ ESCO Bulgaria pro místní pobočku německé skupiny Aurubis, jednoho z největších světových producentů mědi. Čistá elektřina z vlastního zdroje nahradí část spotřeby měděné huti a rafinerie. Při špičkovém výkonu za slunečných dní může solární elektrárna pokrývat až pětinu potřebného výkonu.

ČEZ postaví v Bulharsku pro výrobce mědi více než 20 000 fotovoltaických panelů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Desetihektarový solární park vyroste v příštích dvou letech na rekultivované bývalé skládce odpadních vod měďařského závodu u města Pirdop, asi 70 km východně od Sofie. Oblast, v minulosti místními obyvateli přezdívaná ironicky Modrá laguna, tak dokončí svou transformaci z ekologické zátěže ve výrobnu čisté energie. CEZ ESCO Bulgaria zde nainstaluje celkem 20 200 fotovoltaických panelů s plánovanou výrobou zhruba 11 700 MWh ročně.

„V Bulharsku realizujeme řadu zajímavých projektů z oblasti moderních energetických služeb ESCO. Přestože prioritně budujeme tuto oblast především v Německu, Polsku a severní Itálii, zakázky jako je tato považujeme za důležité pro rozvoj našeho mezinárodního know-how,“ uvedl Jaroslav Macek, ředitel Elevion Group, která zastřešuje ESCO aktivity ČEZ mimo ČR a Slovensko. Na zdárném zajištění bulharské zakázky spolupracovaly poradensky také další společnosti ze skupiny, konkrétně OEM z Polska a Kofler Italia, které mají s budováním fotovoltaik rozsáhlé zkušenosti.

Společnost Aurubis Bulgaria, která patří ke strategickým podnikům v zemi, díky vlastnímu zdroji ekologické elektřiny pokryje v průměru 2,5 % spotřeby měďařské hutě a rafinerie, během denních špiček za optimálního počasí pak až pětinu.

„Tento projekt je součástí dlouhodobého investičního programu společnosti a je v souladu s naší politikou udržitelného rozvoje a přechodu na ekologické hospodářství. Naší strategií je do roku 2030 vyrábět 20 % elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů,“ řekl Tim Kurt, generální ředitel společnosti Aurubis Bulgaria.

„Projekt 10MW fotovoltaické elektrárny pro Aurubis představuje největší instalaci vlastního podnikového zdroje v Bulharsku a zároveň i největší solární projekt, který jsme dosud realizovali. Máme radost, že se na něm můžeme podílet, a pomoci tak dalšímu zákazníkovi z řad bulharských firem skloubit snižování spotřeby energie s ochrannou životního prostředí,“ uvedl country manažer ČEZ pro Bulharsko Karel Král.

CEZ ESCO Bulgaria má za tři roky existence na svém kontě 21 dalších zakázek na výstavbu solárních elektráren o celkovém výkonu 3,4 MWp, z toho tři čtvrtiny již běží. V drtivé většině případů se jedná o střešní instalace. Jednou z posledních zakázek je například velká střešní fotovoltaika s výkonem 750 kWp pro výrobce průmyslových obalů a textilií Thrace Ipona. Kromě toho poskytuje zákazníkům řadu dalších služeb moderní energetiky, například v oblasti vytápění a chlazení, osvětlení, ventilace či průmyslových systémů.

O Elevion Group
Společnosti poskytující ESCO služby mimo Českou republiku a Slovensko jsou v rámci Skupiny ČEZ sdružené do Elevion Group. V současnosti se jedná o více než 40 firem působících v jedenácti zemích, které ročně zrealizují více než čtyři tisíce projektů nejrůznějšího rozsahu, navržených na míru specifickým požadavkům každého zákazníka. Mezi poskytované služby patří např. modernizace energetického a tepelného hospodářství, modernizace osvětlení, energetické audity, výstavba decentralizovaných energetických zdrojů (kogenerační a trigenerační jednotky, fotovoltaické elektrárny, plynové kotelny), vzduchotechnické instalace, výstavba, provoz, servisování a údržba technických systémů, projekty energetických úspor a mnohé další. Bližší informace najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …