ČHMÚ: Medardovské počasí - Jak moc deštivo bylo posledních 30 let?

08.06.2019 20:39

Dostatek srážek je důležitý pro růst a vývoj rostlin, ale při sklizni obilí a sena jsou významné i dny beze srážek. Nadbytek srážek může negativním způsobem ovlivnit průběh sušení sena a sklizně obilovin.

ČHMÚ: Medardovské počasí - Jak moc deštivo bylo posledních 30 let?
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

V naší zprávě jsme spojili klimatologická data (období 1991 – 2018) s popisem stavu vegetace a vlivu chladného a deštivého počasí na zemědělské práce.

Pranostika 1 : „Medardova kápě – čtyřicet dní kape.“

Dle meteorologického slovníku (http://slovnik.cmes.cz) je medardovské počasí označení pro převážně deštivé a chladné počasí v červnu a začátkem července ve střední Evropě, vyvolávané dlouhotrvajícím přílivem mořského vzduchu od západu až severozápadu z Atlantského oceánu. Medardovské počasí nastupuje obvykle právě okolo svátku sv. Medarda (8. června).

Pravděpodobnost výskytu deště a srážkové úhrny v jednotlivých dekádách měsíců květen – srpen je uvedena v tabulce 1. Je zde patrná zvýšená srážková činnost především v první dekádě července.


Tabulka 1: Úhrn srážek za dekádu (průměr za období 1991 – 2018) a počet dní s úhrnem srážek vyšším než 1 mm v procentech. Statistika je spočtena z průměrných denních srážkových úhrnů na území ČR pro období 1991 – 2018.


Obrázek 2: Průměrný denní úhrn srážek 8. června na území ČR.

Z obrázku jsou patrné roky 2011 a 2015 s nejvyšším denním úhrnem srážek. V roce 2011 proběhla  senoseč na 20 % stanic až po 15. červnu a otavoseč na více než 80 % stanic  až po 1. srpnu. V roce 2015 byla situace podobná. Na více než 30 % stanic se konala senoseč po 15. červnu a otavoseč po 1. srpnu na více než 60 % stanic. V těchto letech se v období po Medardu do 18. července střídaly dny se srážkami a beze srážek, např. na stanici Nová Ves v Horách, která je nejblíže fenologické stanici Brandov, se v obou letech v období od 8. 6. do 18. 7. (40 dní po Medardu) vyskytlo 12 a 14 dní beze srážek, v ostatních dnech byly zaznamenány alespoň minimální srážkové úhrny.

Pranostika 2 : „Prší-li na svatého Medarda, prší ještě čtyřicet dní po sobě a zkazí se sena.“

V roce 2018 probíhala senoseč na území ČR v období od poloviny května do poloviny června (na více než polovině stanic již před 31. květnem). Pouze v horských oblastech proběhla i začátkem července (např. na stanici Brandov v Krušných horách 10. 7.). 

Otavoseč na mnoha lokalitách vlivem vyšších teplot a extrémního sucha vůbec neproběhla. Pouze na 8 stanicích (z 30) byl  nahlášen datum druhé seče, z toho z 37,5 %  před 31. červencem.

Zajímavostí je, že na stanici Vlašim proběhla senoseč v roce 2018 již 24. dubna a otavoseč 4. července.

Z výsledků za období 1991-2018 pozorujeme, že datum senoseče (přirozená senoseč) se posouvá k dřívějším datům (před 31. květen)  a otavoseč, pokud v daném roce vůbec probíhá, na většině stanic probíhá až po 1. srpnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …