ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU

09.03.2014 17:29 | Zprávy

V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce na následky tohoto onemocnění zemřeli[1].

ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Přestože klimatické podmínky v loňském roce nebyly pro klíšťata příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostl téměř o 10 %[2]. Současný vývoj počasí prozatím naznačuje, že letošní sezóna by mohla být pro klíšťata a přenos nemoci ještě příznivější než v předchozích letech, riziko nákazy se s mírnou zimou zvyšuje. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7°C  tzn., že již nyní může být pohyb v přírodním ohnisku nákazy rizikový[3].

Proočkovanost v Rakousku dosahuje 90 %, u nás pouze 23 %

Vyšší počet případů onemocnění než v České republice hlásí jenom Rusko. Zde se ale výskyt infekce v posledních letech daří redukovat díky vysoké proočkovanosti obyvatelstva, v rizikových oblastech nad 70 %. Na endemických alandských ostrovech patřících Finsku je proočkovanost až 65 %, v Lotyšsku téměř 40 %3. V sousedním Rakousku, které začalo jako první úspěšně snižovat počet případů nákazy, se proočkovanost obyvatel blíží 90 %3. Zdá se, že v České republice, kde stejně jako v Rakousku proběhla kampaň na podporu očkování proti klíšťové encefalitidě, zatím neumíme tak dobře vnímat a zhodnotit riziko, jež tato nákaza přináší. I když téměř tři čtvrtiny obyvatel u nás tuto nemoc znají, očkovat se nechá jenom zhruba každý čtvrtý4. Konkrétně bylo v ČR v roce 2013 očkováno pouhých 23 % obyvatel[4], což na redukci případů zdaleka nestačí, naopak nelze vyloučit další nárůst případů.

Nákaza se neustále rozšiřuje, můžeme se však účinně bránit přenosu na člověka

Ohniska nákazy se v Evropě i v České republice neustále rozšiřují prostřednictvím zvěře a ptactva, od Skandinávie a severního Ruska až po Bulharsko a Albánii. Na západě zasahují až do jižního Švýcarska a východní Francie. Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska nákazy rozšířila do všech regionů země2. V zemích s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, včetně ČR, doporučuje Světová zdravotnická organizace očkování všem věkovým kategoriím, tj. od 1 roku věku[5]. V Evropě byly zaznamenány také případy, kdy si onemocnění klíšťové encefalitidy přivezl turista z dovolené ať už ze zahraničí nebo z jiné části své vlastní země, můžeme tedy taktéž hovořit o „nemoci cestovatelů“. Očkování má proto smysl bez ohledu na místo bydliště dané osoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

19:15 Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti Dne vítězství jmenoval do hodnosti brigádního generála…