ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU

09.03.2014 17:29

V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce na následky tohoto onemocnění zemřeli[1].

ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Přestože klimatické podmínky v loňském roce nebyly pro klíšťata příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostl téměř o 10 %[2]. Současný vývoj počasí prozatím naznačuje, že letošní sezóna by mohla být pro klíšťata a přenos nemoci ještě příznivější než v předchozích letech, riziko nákazy se s mírnou zimou zvyšuje. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7°C  tzn., že již nyní může být pohyb v přírodním ohnisku nákazy rizikový[3].

Proočkovanost v Rakousku dosahuje 90 %, u nás pouze 23 %

Vyšší počet případů onemocnění než v České republice hlásí jenom Rusko. Zde se ale výskyt infekce v posledních letech daří redukovat díky vysoké proočkovanosti obyvatelstva, v rizikových oblastech nad 70 %. Na endemických alandských ostrovech patřících Finsku je proočkovanost až 65 %, v Lotyšsku téměř 40 %3. V sousedním Rakousku, které začalo jako první úspěšně snižovat počet případů nákazy, se proočkovanost obyvatel blíží 90 %3. Zdá se, že v České republice, kde stejně jako v Rakousku proběhla kampaň na podporu očkování proti klíšťové encefalitidě, zatím neumíme tak dobře vnímat a zhodnotit riziko, jež tato nákaza přináší. I když téměř tři čtvrtiny obyvatel u nás tuto nemoc znají, očkovat se nechá jenom zhruba každý čtvrtý4. Konkrétně bylo v ČR v roce 2013 očkováno pouhých 23 % obyvatel[4], což na redukci případů zdaleka nestačí, naopak nelze vyloučit další nárůst případů.

Nákaza se neustále rozšiřuje, můžeme se však účinně bránit přenosu na člověka

Ohniska nákazy se v Evropě i v České republice neustále rozšiřují prostřednictvím zvěře a ptactva, od Skandinávie a severního Ruska až po Bulharsko a Albánii. Na západě zasahují až do jižního Švýcarska a východní Francie. Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska nákazy rozšířila do všech regionů země2. V zemích s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, včetně ČR, doporučuje Světová zdravotnická organizace očkování všem věkovým kategoriím, tj. od 1 roku věku[5]. V Evropě byly zaznamenány také případy, kdy si onemocnění klíšťové encefalitidy přivezl turista z dovolené ať už ze zahraničí nebo z jiné části své vlastní země, můžeme tedy taktéž hovořit o „nemoci cestovatelů“. Očkování má proto smysl bez ohledu na místo bydliště dané osoby.

Případů infekce klíšťové encefalitidy může být daleko více, než uvádí statistiky

Každoročně je u nás zaznamenáno více než 130 případů onemocnění u dětí, avšak nejohroženější skupinou, ve které jsou nejčastěji zaznamenány trvalé následky v důsledku virového zánětu mozku, jsou senioři. Ti se ale paradoxně nechávají očkovat nejméně. Nejvíce případů nákazy bylo v roce 2013 v Evropě zaznamenáno ve věkové kategorii 45-64 let3 a následně ve věku nad 65 let, skutečné počty lidí nakažených klíšťovou encefalitidou jsou však daleko vyšší: „Ze všech případů klíšťové encefalitidy se ve statistikách objeví jen ty nejtěžší, které často končí hospitalizací a nutností intenzivní péče. Mírné formy infekce většinou unikají záchytu. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, ztrácí kvůli neexistenci specifické léčby velká část postižených schopnost pohybu, zrak, sluch, nebo řeč, trpí psychickými problémy, atd. Kvalita jejich života se navždy výrazně zhorší, přichází o soběstačnost, své záliby, koníčky a produktivní generace nezřídka i o práci,“ uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier.

Skrytý přenos nákazy

Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa3, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy. Specificky účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je včasné očkování.

Využijte příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování právě teď!

Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti i dospělé během celého roku, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. Cena za jednu očkovací dávku se pohybuje kolem 800 Kč. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Na očkování proti klíšťové encefalitidě teď přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Aktualizované informace o konkrétní výši příspěvků lze najít na www.pozorkliste.cz.

Další informace o tomto onemocnění najdete na www.pozorkliste.cz


[1] European Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis, Vienna, 30. - 31. 1. 2014.

[2] Klíšťová encephalitis – statistika posledních let

[3] R. Maďar: Klíšťová encefalitida - důležitá fakta, novinky a aktuality. Očkování a cestovní medicína 2014; 1(4)

[4] Průzkum GfK z roku 2013

[5] http://www.who.int/wer/2011/wer8624/en/index.html

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

16:05 AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

V chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území – přírodní památ…