ČT uvede historickou fresku Jan Hus v exkluzivních veřejných předpremiérách na Kozím hrádku, v Táboře a Husinci

19.05.2015 15:59

Jedním z příspěvků České televize k letošnímu šestistému výročí upálení Mistra Jana Husa je třídílný historický film režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové Jan Hus. Ještě před uvedením na obrazovky Česká televize uspořádá exkluzivní předpremiéry třetího dílu na místech úzce spjatých s odkazem významného českého kazatele a církevního reformátora – na Kozím hrádku, v Táboře, v Husinci a v pražském Karolinu. První díl filmu pak bude promítán v desítkách kostelů, kazatelen a modliteben po celém Česku v rámci akce Noc kostelů.

ČT uvede historickou fresku Jan Hus v exkluzivních veřejných předpremiérách na Kozím hrádku, v Táboře a Husinci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„V letošním roce, kdy uplyne šest set let od mučednické smrti Jana Husa, jedné z nejvýraznějších postav našich dějin, a více než šedesát let od posledního filmu, který v režii Otakara Vávry, jedné z nejvýraznějších osobností naší kinematografie, ztvárnil jeho život, přichází Česká televize se svým historickým triptychem Jan Hus,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „To, že se s filmem vydáme na místa, kde se reálně příběh Jana Husa odehrával, nebo jsou spjata s jeho odkazem, vnímám jako další symbolickou připomínku tohoto významného výročí.“

Třetí díl trilogie Jiřího Svobody a Evy Kantůrkové bude po slavnostní premiéře v kině Lucerna promítán nejprve na Kozím hrádku, kde Jan Hus pobýval a kázal. Projekce filmu se uskuteční v pátek, 22. května od 21.00 hodin a bude jí předcházet hodinový program Českobratrské církve evangelické. „Mistra Jana Husa už dlouho nikdo nemůže potkat. Brání tomu pochopitelné řády života,“ říká synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml a doplňuje: „Nicméně existuje možnost, jak se setkat s tím cennějším, než je fyzická bytost. Jsou to jednak jeho myšlenky, které nám po něm zůstaly a putují přes dějiny až k nám. A dále tvorba těch, koho jeho dílo i oběť inspirovaly. Obojí, myšlenky i interpretaci ve slovu i ve filmu nabízíme při setkání na Kozím hrádku.“

V sobotu, 23. května v 19.00 hodin bude film uveden v nedalekém Táboře, na Žižkově Náměstí. „Město Tábor si po celý letošní rok připomíná šest set let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici. Je připravena řada kulturních, společenských a vědeckých akcí. Vrcholem oslav bude koncert Smetanových filharmoniků Praha a muzikál Kazatel,“ říká vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu města Tábor Jana Lorencová a dodává: „Jsme velmi rádi, že v rámci oslav můžeme v Táboře promítnout film, který k tomuto výročí připravila Česká televize.“ Týž den, ve 21.00 hodin bude film promítnut v Husinci, ve venkovních prostorách Základní školy Mistra Jana Husa. „Je skvělé, že se film o Janu Husovi bude premiérovat právě v jeho rodišti v roce, ve kterém si všichni připomínáme výročí Husova upálení," říká starostka města Ludmila Pánková. Předseda husinecké kulturní komise Ondřej Babka ji doplňuje: „Když jsme si pohrávali s myšlenkou promítání filmu v Husinci, nenapadlo nás, že Česká televize nebude tímto nápadem překvapena, ale dokonce na něj již připravena. Husinečtí tak mohou zažít jedinečné venkovní promítání a ještě k tomu tematické.“

S Karlovou univerzitou je spojena velká část Husova života, od jeho příchodu na studia do odchodu z Prahy po vyhlášení interdiktu v roce 1412. Proto poslední z předpremiérových projekcí proběhne 28. května v prostorách Karolina pro studenty a vyučující Univerzity Karlovy. Všech předpremiér se zúčastní režisér Jiří Svoboda.

První díl trilogie pak bude promítán v desítkách modliteben a kostelů Církve československé husitské (CČSH) v rámci akce Noc kostelů. „Církev československá husitská uvítala nabídku České televize, která v souvislosti s letošním výročím umožní promítání prvního dílu nové televizní trilogie v rámci projektu Noc kostelů, který se v celé České republice uskuteční 29. května,“ říká přednosta Kulturního odboru CČSH Jiří Vaníček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vývoz i dovoz v březnu meziročně klesly

10:17 Český statistický úřad: Vývoz i dovoz v březnu meziročně klesly

Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách př…