ČVUT: hledání higgsova bosonu aneb CERN pro středoškoláky

06.03.2018 15:49

Ve spolupráci s mezinárodní laboratoří CERN pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze 9. března akci pro studenty středních škol s názvem Staň se na den částicovým fyzikem v rámci Internacional MasterClasses. Zájemci budou mít nejen možnost setkat se s vědci pracujícími v CERN, ale sami si vyzkoušet jaké to je stát na počátku všeho u Velkého třesku.

ČVUT: hledání higgsova bosonu aneb CERN pro středoškoláky
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Již tento týden si téměř 120 studentů středních škol vyzkouší, jaké to je pracovat jako vědec v jedné z nejprestižnějších laboratoří v Evropě na urychlovači LHC v CERN. Studentům se naskytne jedinečná příležitost zapojit se do mezinárodní spolupráce a vyzkoušet si, jak může být někdy obtížné najít Higgsův boson nebo zpracovat data z experimentu LHCb. S každou srážkou vzniká nezměrné množství částic, z nichž některé mohou za vznik vesmíru, jiné za život na naší planetě a některé dosud zůstávají nepolapitelné. Jak tyto částice rozeznat? Co je na nich zajímavého? Nebo proč některá částice dostala přízvisko půvabná? Na to vše odpovíme všem zvídavým středoškolákům, kteří se sejdou již tento pátek na FJFI ČVUT.

Účastníci budou analyzovat reálná data z experimentu ATLAS a LHCb na urychlovači LHC v CERN. Vyzkouší si postupy, které doprovázejí zkoumání základních vlastností hmoty a objevy nových částic. Seznámí se s hlavními myšlenkami kvantové mechaniky a s modely popisující mikrosvět. Rozšíří si tak významně své znalosti nabyté v rámci klasické výuky na střední škole.

Dopoledne probíhají přednášky z částicové fyziky. Po praktickém cvičení se prostřednictvím videokonferenční technologie VIDYO všechny zúčastněné partnerské instituce připojí do CERN a porovnávají svoje výsledky s možností vzájemné diskuze. Mimo to po celý den budou moci účastníci diskutovat s našimi vědci i studenty o jejich práci, uplatnění i úspěších, které česká skupina zaznamenává.

Skupina částicové fyziky působící na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (dále jen FJFI ČVUT) je jednou z předních českých vědeckých skupin a své vysoké renomé má i ve světě. V minulosti této skupině vyšel na titulní straně časopisu Nature, jednom ze dvou nejprestižnějších vědeckých časopisu, článek o změření interakce mezi antiprotony na experimentu STAR. Na akci bude osobně přítomen Dr. Bielčík, vedoucí skupiny působící na experimentu ATLAS a ALICE, který je vyhledávaným školitelem našich studentů.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…