Celoevropská kontrolní akce na e-shopy zjistila 779 nevyhovujících potravin

16.03.2018 20:04

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zúčastnila koordinovaného kontrolního program EU se zaměřením na potraviny nabízené prostřednictvím internetu (CCP_eFOOD). Jednalo se o první akci koordinovanou na úrovni Evropské komise v oblasti potravin a jejím cílem bylo prověřit, zda e-shopy nenabízí potraviny, které jsou v rozporu s právními předpisy EU. Dalším cílem bylo zintenzívnit aktivitu členských států v oblasti dohledu nad e-commerce.

Celoevropská kontrolní akce na e-shopy zjistila 779 nevyhovujících potravin
Foto: SZPI
Popisek: SZPI

Kontrolní akce byla zaměřena na dodržení právních předpisů u sortimentu doplňků stravy a tzv. potravin nového typu. Inspektoři zejména prověřovali, zda nabídka doplňků stravy neobsahuje tzv. léčebná tvrzení (informace, které jim přisuzovaly schopnost prevence nebo léčby nemocí, což je v rozporu s článkem 7 nařízení (EU) č.1169/2011) a dále na výrobky, které by mohli obsahovat nepovolené potraviny nového typu.

Kontrolní akce se zúčastnily dozorové orgány 25 členských států EU, Švýcarska a Norska, které zkontrolovaly cca 1100 webových stránek. Zjistili nabídku na 779 nevyhovujících produktů, které pocházely převážně od obchodníků se sídlem v zemi příslušného orgánu dozoru (65%), ale také od obchodníků se sídlem v jiných členských státech (20%) nebo z třetích zemí, zejména z USA a Číny (15%).

SZPI v rámci akce vytipovala několik desítek webových stránek a následně inspektoři prověřili celkem 21 e-shopů u 19 provozovatelů a zkontrolovali 26 různých výrobků. Všechny nabízené potraviny byly před zahájením kontroly identifikovány jako nevyhovující. Následně v průběhu kontroly inspektoři u některých výrobků zjistili, že provozovatel e-shopu neměl na webových stránkách nebo na etiketách výrobků aktuální údaje o jejich složení tzn., že tyto výrobky ve skutečnosti neobsahovaly nepovolené potraviny nového typu.

U 154 případů dozorové orgány spolupracovaly na řešení případů přeshraničně a to prostřednictvím administrativního asistenčního a informačního systému (AACS) a u 139 případů byla realizována spolupráce prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…