České dráhy přepravily na 5300 předhlášených vozíčkářů, nejvíc v historii

17. 2. 2016 14:26

České dráhy v loňském roce zajistily 5 297 zaregistrovaných přeprav cestujících na vozíku, kteří si objednali přepravu prostřednictvím elektronického systému. Je to nejvíce v historii železniční dopravy.

České dráhy přepravily na 5300 předhlášených vozíčkářů, nejvíc v historii
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Denně jsou ještě přepravováni další imobilní cestující bez registrace. V roce 2014 bylo přitom zaregistrováno více než 4 300 přeprav vozíčkářů. Meziročně tak vzrostl zájem o cestování vlakem mezi osobami upoutanými na vozík skoro o čtvrtinu. V současnosti je v některé dny dokonce taková poptávka vozíčkářů po cestě vlakem, jako byla na počátku 90. let za celý rok.

„Rostoucí poptávka určitě souvisí s rozšiřováním naší nabídky bezbariérových vlaků a odstraňováním bariér v železničních stanicích,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu, a dodává: „V letošním roce nabízíme rekordní počet 4 656 bezbariérových spojů od lokálek po dálkové expresy. Některé linky jsou dokonce zcela bezbariérové a díky nízkopodlažním vozidlům a moderním zastávkám cestují ročně další stovky vozíčkářů i bez objednání a naší asistence. Skutečné počty přepravených vozíčkářů tak jsou podstatně vyšší. Z důvodu nedokončené obnovy vozového parku bohužel zatím nejsou bezbariérově přístupné všechny vlakové linky, ale na odstranění zbývajících bariér pracujeme. Například v letošním prvním pololetí postupně vyměníme staré soupravy za nové bezbariérové na rychlíkové lince Praha – Pardubice – Svitavy – Brno.“

V současném jízdním řádu je nově zajištěna bezbariérová přeprava na rychlíkové lince Brno – Břeclav – Otrokovice – Přerov – Olomouc a vedle nyní řešené rychlíkové linky Praha – Pardubice – Svitavy – Brno je v plánu národního dopravce během prvního pololetí ještě nabídka bezbariérové přepravy u vlaků EuroCity Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Německo. Osobám se zdravotním postižením včetně vozíčkářů slouží také podrobný informační servis, objednávkový systém, přehled o přístupnosti stanic a vlaků a další informace na webu www.cd.cz/bezprekazek.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Podyjí: Nový ředitel Národního parku Thayatal chce zintenzivnit spolupráci s českou stranou

22:37 NP Podyjí: Nový ředitel Národního parku Thayatal chce zintenzivnit spolupráci s českou stranou

Ještě intenzivnější spolupráci s českou stranou si přeje nově jmenovaný ředitel Národního parku Thay…