Den Země se slaví sběrem divoké zeleniny, výrobou kompostéru nebo poznáváním šelem

22.04.2017 21:50

K dnešnímu Dni Země se připojil celý rezort životního prostředí i řada škol nebo spolků po celé ČR

Den Země se slaví sběrem divoké zeleniny, výrobou kompostéru nebo poznáváním šelem
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

Ekocentra [1] z celé republiky i na letošní Den Země[2] připravila řadu aktivit pro veřejnost. Jedná se zejména o vycházky do přírody, přednášky na environmentální témata, workshopy, ale i ochranářské aktivity.

Největší akcí u příležitosti Dne Země jsou Ekologické Dny Olomouc (EDO), které probíhají od 21. dubna do 1. května a každoročně je navštíví více než 20 tisíc lidí. V programu EDO najdete všechno od přednášek, diskuzí, vycházek či workshopů až k tradičnímu ekojarmarku.

Hlavním tématem letošního roku všech akcí ke Dni Země jsou šelmy. Děti se hravými aktivitami naučí mnoho nového o těchto živočiších a především si uvědomí význam ochrany přírody pro šumavskou přírodu.

Správa Národního parku Podyjí ke Dni Země slavnostně otevřela venkovní výstavu velkoformátových fotografií České národní parky. Více zde.

Celou řadu akcí v chráněných krajinných oblastech České rebuliky pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, více zde.

Poznámky:

[1] Ekocentra (střediska ekologické výchovy)

V České republice se za posledních 20 let vytvořila, i na evropské poměry unikátní síť ekocenter. Jejich snahou je učit, vzdělávat a informovat děti a dospělé o jedinečnosti, spletitosti a vzájemné závislosti všech složek životního prostředí. Ekocentra poskytují mnoha cílovým skupinám široký rozsah služeb v oblasti životního prostředí. Organizují environmentální programy pro a školy, vzdělávají a informují pedagogické pracovníky, informují a vzdělávají také veřejnost, pracovníky státní správy i komerčního sektoru v mnoha oblastech životního prostředí. Pořádají pro ně semináře, exkurze, informační akce, vydávají publikace. Přehled ekocenter v ČR je k dispozici na portálu www.ekocentra.cz.

[2] Den Země

První Den Země proběhl v roce 1970 ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích. V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně rozšířila do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů. Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. 22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí. Více na www.denzeme.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…