Divadlo ABC uvádí: Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce

19.01.2015 16:00

V prvním pololetí roku 2015 uplyne 110 let od narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Divadlo ABC, které sídlí v prostorách někdejšího Osvobozeného divadla, bude tato významná výročí připomínat celou řadou speciálních akcí.

Divadlo ABC uvádí: Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce
Foto: red
Popisek: Městská divadla pražská

„Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce“ odstartuje 6. února v den 110. výročí narození Jana Wericha, a to představením V+W Revue s netradičním překvapením pro diváky. Divadlo ABC dále chystá putovní výstavu historických fotografií nejen z divadla, ale i ze soukromého archivu Jana Wericha a Jiřího Voskovce, soutěže o vstupenky a 19. června pak další překvapení spojené se 110. výročím narození Jiřího Voskovce.

„V roce 2015 uplyne 110 let od narození dvou velkých ikon českého divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Svoje nejtvořivější a nejšťastnější období strávili zde, v divadelním sále Paláce U Nováků. Tvorba V+W a Jaroslava Ježka nám byla impulsem ke hře, hře s jejich komediemi, postavami, s jejich humorem, jejich písničkami, s tím, co tady během těch deseti let zažili. Protože právě hrou a hravostí bychom jim rádi vzdali hold,“ říká o V+W Revue režisér Petr Svojtka.

Prostřednictvím inscenace V+W Revue chtějí tvůrci také osvětlit spoustu mýtů, které kolem Osvobozeného divadla panují. Málokdo si dnes například uvědomí, že si prostor dnešního Divadla ABC pronajímali velmi mladí, ve věku mezi 20 a 30 lety, navíc v době zostřující se politické situace. Čelit museli finančním problémům, cenzuře i politickým tlakům.

Půlrok s V+W zahájí představení 6. února v Divadle ABC, termíny dalších představení V+W Revue najdou diváci na webových stránkách. Kromě toho se mohou těšit na již zmiňovanou putovní výstavu archivních fotografií. Ta bude k vidění od 3. do 16. února v pasáži Lucerna, od 16. února do 3. března se přesune do dvorany Paláce U Nováků, poté bude do konce března vystavena v Centru Černý Most. Od 30. března do 24. dubna si ji budou moci prohlédnout návštěvníci Pasáže Černá růže a od 24. dubna do 1. června každý, kdo zavítá na Magistrát hl. města Prahy. Od 1. června výstava zakotví ve foyer Divadla ABC.

Jan Werich se narodil 6. února 1905 v Praze na Smíchově jako jediný syn Vratislava Wericha, úředníka První české vzájemné pojišťovny a Gabriely, rozené Choděrové. Při křtu dostal jméno Jan Křtitel František Serafínský Werich. Rodiče se brzy rozvedli a Jan připadl do péče otce. I když studoval na gymnáziu v Křemencově ulici, kde začalo kamarádství s Jiřím Voskovcem, jeho dětství je popisováno jako rebelské. Z této školy byl za kázeňské přestupky nucen odejít, dostudoval na Smíchově a po maturitě studoval (ale nedostudoval) práva. Ve 20. letech začal Werich nejprve pracovat jako redaktor a poté společně s Voskovcem hrát v Osvobozeném divadle. Období společné divadelní, ale i filmové práce bylo relativně krátké. V letech 1926–38 vytvořili téměř třicítku původních her a natočili několik filmů. Když je přiostřující se politická situace, především násilné zavření divadla, donutila k emigraci, slavná éra Osvobozeného divadla skončila. Přestože se po poválečném návratu pokusili obnovit Osvobozené divadlo pod názvem Divadlo V+W, politické poměry jim nebyly nakloněny. Po opětovné emigraci Voskovcově se Werich pokoušel pokračovat v rámci Divadla satiry. Nicméně, politická situace nebyla příznivá. Po roce 1948 působil Werich v různých divadlech (nejznámější je jeho postava Vodníka Čochtana v muzikálu Divotvorný hrnec v Hudebním divadle v Karlíně). V letech 1956–61 byl ředitelem divadla ABC a pokusil se pokračovat v tradici V+W s Miroslavem Horníčkem. Poté, co byl funkce zbaven, ocitl se ve zvláštní situaci. Získával sice různá ocenění, byl milován diváky (především filmovými fanoušky), na druhé straně byl tzv. odstaven. Zemřel po těžké nemoci na podzim 1980.

Více na www.MestskaDivadlaPrazska.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…