EAPN ČR: Speciální autobusy na podporu zajištění důstojného minimálního příjmu projely 32 evropských zemí

28.06.2018 21:05

V Bruselu dnes zakončily cestu dva speciální autobusy v rámci kampaně v boji proti chudobě. Autobusy, upozorňující na důležitost zajištění důstojného minimálního příjmu pro všechny obyvatele evropských zemí, navštívily 32 států.

EAPN ČR: Speciální autobusy na podporu zajištění důstojného minimálního příjmu projely 32 evropských zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Na své cestě uspořádaly kolem 120 akcí za podpory více než tisíce dobrovolníků. Kampaně Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zúčastnila i Česká republika.

Kampaň odstartovala 24. dubna v Bruselu, ze kterého vyjely dva speciální autobusy. Ty na své 64denní tour upozornily na důležitost zakotvení důstojného minimálního příjmu do sociálního systému každého státu. Autobusy navštívily 32 evropských zemí, ve kterých realizovaly více jak 120 akcí s programy pro veřejnost. Na nich se lidé mohli ptát, radit se a diskutovat s odborníky problémy v oblasti dluhů nebo třeba sociálních dávek. Symbolicky svoji cestu autobusy zakončily dnes opět v belgickém hlavním městě.

„Považuji za obrovský úspěch, že autobusy navštívily tolik evropských zemí. Díky tomu se otevřela  debata nad zajištěním důstojného minimálního příjmu pro všchny obyvatele Evropské unie, kteří jsou sociálně slabší. V Evropské unii žije téměř 119 milionů lidí na hranici chudoby a sociálního vyloučení, což je necelých 24 % všech obyvatel Unie a s tím by představitelé států měli něco dělat. My jsme touto cestou chtěli téma otevřít a umožnit lidem se ptát a radit s odborníky, jak svoji těžkou finanční a sociální situaci řešit.“ popisuje záměr kampaně předseda Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučením Karel Schwarz.  

Díky kampani se také otevřela diskuze i s politiky a zákonodárci, kteří tuto situaci mohou změnit. „Představili jsme konkrétní opatření, která by měla garantovat snadno dostupný systém podpory pro každého, kdo se ocitne v problémech. Podpora by měla zajistit důstojný příjem, který lidem umožní stále plnohodnotně žít. Samozřejmě to neznamená, že jen tak obdrží nějakou částku, ale jde nám o tom, aby jim zajistila pokrytí jejich životních nákladů,“ dodává Schwarz.

V České republice kampaň probíhala v Praze, Ostravě a na hradě Hartenberg na Sokolovsku, kde navštívila projekt podporující lidi s nízkými příjmy. Akce pořádané v souvislosti s příjezdem informačních autobusů navštívilo v Česku několik tisíc lidí, kteří využili možnosti individuálních konzultací, poraden a prezentací sociálních služeb. Evropská síť kampaní v Česku také poukázala na nefungující systém sociálního bydlení a mezery v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která vstoupila v platnost loňský rok. Podle Evropské sítě neřeší problém lidí ohrožených chudobou. Novela je tlačí do situace, aby si co nejrychleji našli třeba i nedůstojnou práci. To v konečném důsledku znamená, že se lidé opět vracejí do stavu, kdy jsou závislí na dávkách od státu. Tyto závěry vyplývají z nejnovější studie, kterou Evropská síť proti chudobě nechala pro kampaň zpracovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

cenzura

Jak v EU ovlivníte, zda u nás bude zachována svoboda projevu, kterou má snahu tato vláda omezit a jak píšete i vy, schovává to za jakýsi boj s dezinformacemi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči v Česku vyjížděli k dvacítce požárů, které souvisely s pálením čarodějnic

13:04 HZS ČR: Hasiči v Česku vyjížděli k dvacítce požárů, které souvisely s pálením čarodějnic

Letošní pálení čarodějnic můžeme z pohledu hasičů zařadit mezi ty průměrné za posledních několik let…