ELEKTROWIN: Češi stále zodpovědně odevzdávají staré elektro, brzy to však nebude stačit

11.12.2013 14:00

Češi ani letos nepolevili. Ke zpětnému odběru a recyklaci odevzdali víc elektrozařízení, než vyžaduje evropská směrnice stanovující pro každého obyvatele roční kvótu čtyř kilogramů. Brzy to ale nebude stačit. Podle pravidel, která začnou platit v roce 2016, by byl při stejném výsledku každý z nás přes dvě kila v mínusu.

ELEKTROWIN: Češi stále zodpovědně odevzdávají staré elektro, brzy to však nebude stačit
Foto: Elektrowin
Popisek: Logo společnosti Elektrowin

Jen prostřednictvím největšího českého kolektivního systému ELEKTROWIN, který zajišťuje zhruba polovinu sběru starého elektra v ČR, se ho letos dostane ke zpracovatelům přes 26 000 tun. „Čísla budou ještě zpřesněna k 31. prosinci, už teď je ale jasné, že se nám podařilo zlepšit výsledky roku 2012 nejméně o pět procent,“ říká Jaroslav Holakovský, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.

Zlepšení výsledků navzdory nepříznivým ekonomickým podmínkám se podařilo dosáhnout především díky opatřením na podporu zpětného odběru. „Jde zejména o neustálé zahušťování sběrné sítě, která zahrnuje přes 12 000 míst zpětného odběru vysloužilých spotřebičů, a nejrůznější projekty zvyšující informovanost obyvatel i jejich motivaci,“ upřesňuje Holakovský.

Pevnou kvótu nahradí individuální výpočet

Češi jsou premianty mezi obyvateli všech zemí, které přistoupily k Evropské unii společně s námi v roce 2004. Stanovenou kvótu splnili jako jedni z prvních.

Pevná kvóta platná pro všechny členské země bez rozdílu bude ale od roku 2016 nahrazena výpočtem, který vše od základu změní. „Bude třeba vysbírat 45 procent množství spotřebičů, které bylo průměrně uvedeno na trh za poslední tři roky,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWINu.

Ve Stockholmu nám to spočítali

Na setkání odborníků pořádaném 19. a 20. září 2013 ve Stockhlomu pod záštitou mezinárodní organizace kolektivních systémů, WEEE Fora, byly prezentovány konkrétní propočty, jak si který stát stojí z pohledu budoucích požadavků.

Česká republika se řadí ke 13 zemím, kterým na základě stávajících výsledků zpětného odběru do splnění nových kvót ještě menší či větší množství chybí.

Češi se s ohledem na prodeje nových spotřebičů budou muset zlepšit o 2,3 kg.

Nejhůř je na tom ovšem Francie s -3,81 kilogramy, v těsném závěsu za ní následují Španělsko (-3,19 kg) a Velká Británie (-2,62 kg).

Splněno v předstihu má pouze pět evropských států. Dominují mezi nimi skandinávské země, které jsou ve zpětném odběru elektrospotřebičů tradičně na špici. Švédové mají k dobru 7,55 kg, Norové 5,38 kila.

Evropa hlídá suroviny stále přísněji

Zvýšené požadavky na zpětný odběr elektrospotřebičů se sice mohou někomu zdát jako další z byrokratických nařízení bruselských úředníků, jsou však reakcí na drsnou realitu. V Evropě chybí zdroje surovin, bez nichž se neobejde hlavně výroba moderních elektronických zařízení, a země, ze kterých se tyto suroviny dosud dovážely, je začínají využívat pro vlastní potřebu.

„Proto se zvyšuje důraz EU na surovinovou politiku,“ vysvětluje Roman Tvrzník, který je členem předsednictva WEEE Fora. Důraz na zvýšení účinnosti recyklace je jedním z jejích pilířů.

„Domnívám se, že řádné pochopení strategie, pro kterou se vžil název ‚urban mining‘, tedy doslova ‚těžba ve městě‘, se dokonce může stát konkurenční výhodou Evropy ve srovnání se zeměmi, které spotřebovávají méně,“ doplňuje Tvrzník.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 9 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 175 000 tun. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří na 1 250 sběrných míst v 1 145 městech a obcích, 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3 000 obcích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …