Expedice Greenpeace našla plasty a chemikálie i v odlehlých vodách Jižního oceánu

07.06.2018 10:35

Laboratorní analýza vzorků vody a sněhu, které nasbírala posádky lodi Greenpeace při své nedávné tříměsíční expedici u břehů Antarktidy, potvrdila přítomnost mikroplastových částeček a nebezpečných chemikálií. Problematická z hlediska životního prostředí byla většina odebraných vzorků. Greenpeace shrnula závěry z testování ve studii.

Expedice Greenpeace našla plasty a chemikálie i v odlehlých vodách Jižního oceánu
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

“Myslíme si, že Jižní ledový oceán je vzdálená a nedotčená divočina, ale i zde zanechává lidstvo svou stopu. Znečištění, změny klimatu a průmyslový lov krilu se projevují i zde. Analýza vzorků ukázala, že i v odlehlých oblastech plavou v moři mikroplasty a ve sněhu jsou průmyslové chemické sloučeniny,” říká Frida Bengtsson, koordinátorka kampaně Protect the Antarctic.

Sedm z osmi vzorků mořské vody na hladině obsahovalo mikroplasty (alespoň jeden úlomek či vlákno na litr vody). Z dalších devíti vzorků, které odebrala tzv. manta síť - tedy zařízení připomínající vzhledem rejnoka, obsahovaly mikroplasty dva.

Organizace Greenpeace testovala i sníh na přítomnost problematických chemických látek. Ukázalo se, že sedm z devíti vzorků obsahovalo perfluorované sloučeniny známé jako PFAS či PFC. Tyto chemikálie jsou zatím stále používány v mnoha průmyslových odvětví včetně textilního průmyslu, přestože prokazatelně ohrožují vývoj či reprodukci volně žijících živočichů. Mezi vzorky byl i čerstvě napadaný sníh, což naznačuje, že chemikálie byly přítomné už v atmosféře.

“Kromě mikroplastů jsme viděli v Jižním ledovém oceánu i další druhy plastového odpadu, především různých sítí a dalšího rybářského vybavení. Tento odpad jsme z vody samozřejmě vytáhli, ale pokud chceme, aby se do ní nedostával znovu a neohrožoval místní úžasné živočichy, je jasné, že musíme před průmyslovým rybolovem rozsáhlé části místních vod uchránit,” říká Bengtsson.

Situaci podle Greenpeace může zlepšit vyhlášení velké oceánské rezervace ve Weddelově moři, o které bude rozhodovat Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy v říjnu letošního roku. Petici za její schválení již podepsalo přes 1,6 milionu lidí.

Organizace Greenpeace odebírala vzorky během expedice, která mapovala ekosystémy mořského dna prostřednictvím dvoumístné ponorky a zároveň sledovala a konfrontavala aktivity rybářských lodí v oblasti.

Celou studii naleznete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

22:04 Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v březnu 74,6%. Oproti březnu 2023 se snížil o…