FNUSA: Kardioložka ze sv. Anny míří do Etiopie

11.02.2020 21:14

Čtrnáctidenní mise v Etiopii čeká Annu Chaloupka z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, která zároveň působí jako konzultantka na prestižní klinice v Londýně. Kardioložka se zaměřením na srdeční selhání a dědičná onemocnění srdečního svalu se do Afriky vydává s týmem Nadačního fondu České srdce, jehož aktivity dlouhodobě podporuje.

FNUSA: Kardioložka ze sv. Anny míří do Etiopie
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

„Na lékařskou misi do zemí třetího světa jsem chtěla jet už od dob studia medicíny. Pracovala jsem na nejlepších světových pracovištích, přinést alespoň kousek kvalitní a dostupné péče těm nejpotřebnějším považuji za svou morální povinnost,“ říká Anna Chaloupka, která absolvovala vědecké stáže na Mayo Clinic a Harvardově univerzitě, kde také studovala v rámci postgraduálního studia.

Únorová mise je zaměřená převážně na echokardiografický screening vrozených a získaných srdečních vad. „Výskyt především porevmatických chlopenních vad je v těchto zemích mnohonásobně vyšší než u nás, protože prakticky nemají antibiotika. Máme návaznost na místní lékaře, a proto u pacientů, kde závažné vady odhalíme, budeme moci zorganizovat i léčbu, což je naprosto zásadní,“ vysvětluje Anna Chaloupka a dodává, že tým si na misi veze z České republiky vlastní přístroje, takže bude moci vyšetřovat i v odlehlých oblastech.

Pětičlenná skupina lékařů z různých koutů České republiky do Etiopie vyrazí 15. února. Aktuálně je dobrovolnický tým ve fázi příprav, což kromě vyřizování řady povolení znamená také monitorování bezpečnosti výpravy. „Etiopie je krásná země a na africké poměry celkem bezpečná. Přesto jsou i v Etiopii oblasti, kde je vyhlášen výjimečný stav. Sledujeme aktuální situaci a těmto oblastem se budeme samozřejmě vyhýbat,“ přibližuje proces přípravy Anna Chaloupka.

Tým kardiologů stráví v Etiopii čtrnáct dní. „Děláme to zadarmo a ve svém volném čase. Relativně krátká doba přispívá k motivaci využít čas co nejvíce efektivně. I za dva týdny se dá udělat spousta práce,“ uzavírá Anna Chaloupka, která si účastí na misi plní svůj profesní sen. Nadační fond České srdce podporuje dlouhodobě, spolu s dalšími kolegy z kliniky se účastní například charitativního běhu PROBEHNI.SE. Právě díky jeho výtěžku se mise v zemích třetího světa daří financovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …