Jihočeský kraj a ČEZ uvolní 26 milionů na přípravu středoškolského oboru, zaměřeného na jadernou energetiku

25.10.2023 14:46 | Tisková zpráva

Navázat na dosavadní spolupráci a ještě intenzivněji rozvíjet obor elektrotechnika pro jadernou energetiku. Na tom se v těchto dnech domluvily Jihočeský kraj, energetická Skupina ČEZ a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická České Budějovice.

Jihočeský kraj a ČEZ uvolní 26 milionů na přípravu středoškolského oboru, zaměřeného na jadernou energetiku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Podle vrcholových představitelů ČEZ a Jihočeského kraje má jaderná energetika na jihu Čech perspektivu. Proto dohromady vyčlenily pro českobudějovickou průmyslovku 26 miliónů korun. Do tří let by na škole měly vzniknout nové moderně vybavené odborné učebny. Škola naopak avizuje, že výuka napříč jejími obory bude cílena na uplatnění v jaderné energetice.

Připravit vzdělání středoškoláků tak, aby absolventi mohli plynule přejít ze školy na práci v jaderné energetice nebo pokračovat studiem elektroenergetiky na vysoké škole. Takový je cíl spolupráce Jihočeského kraje, energetické Skupiny ČEZ a SPŠ strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích. V jihočeské metropoli se na tom dohodli vrcholoví představitelé všech tří organizací.

Jihočeský kraj během následujících tří let uvolní částku třináct miliónů korun na vybudování šesti nových učeben a tří kabinetů. Vedení kraje chce, aby v jaderné energetice nacházeli uplatnění především Jihočeši. „Chceme využít potenciál, který jižní Čechy směrem k jaderné energetice mají. Máme zde Temelín, vzniknout by zde měl vůbec první modulární reaktor. Oboje jsou obrovské příležitosti. Je důležité, aby uplatnění zde nacházeli především Jihočeši. Cíleně zaměřeným vzděláním tomu můžeme jít významně naproti,“ uvedl Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

Anketa

Kdo ve vás vzbuzuje větší úctu?

64%
10%
hlasovalo: 17096 lidí

Zajistit dostatek kvalifikovaného personálu i pro další desítky let je naopak hlavní motivací energetické Skupiny ČEZ. Už teď ČEZ každoročně na Temelín přijme kolem stovky nových lidí. Nejde přitom jen o operátory, zájem mají energetici o svářeče, strojaře nebo elektrikáře. A právě takto připravení mladí lidé by za pár let měli vycházet ze SPŠ strojní a elektrotechnická. I proto ČEZ na vybavení učeben nejmodernějšími výukovými pomůckami uvolní 13 miliónů korun.

„Temelín je naše klíčová lokalita. Máme tady dva výkonné bezemisní bloky, které chceme provozovat ještě minimálně čtyřicet let. Chceme tady budovat malé modulární reaktory. A to jsou projekty, pro které potřebujeme kvalifikované lidi. A jestli dosud stačila spolupráce se středními a vysokými školami, tak teď potřebujeme jít ještě dál, konkrétně do cíleně zaměřených oborů,“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Už od loňského září funguje na SPŠ strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích obor Elektroenergetika a elektrické stroje. Podle vedení školy nové učebny umožní zkvalitnit výuku odborných předmětů, u kterých je důležité propojit teoretické znalosti s praxí.

„Jsme přesvědčeni o tom, že tímto způsobem zvýšíme motivaci žáků ke studiu elektroenergetiky a následné práci v tomto zajímavém a společensky velmi významném oboru. Naším cílem je kvalita vzdělávání a tu se nám díky spolupráci se silným zaměstnavatelem daří průběžně zvyšovat. Nepůjde jen o finanční stránku, ale díky partnerství můžeme nastavit a průběžně aktualizovat osnovy tak, aby naši studenti byli co nejlépe připraveni na práci v jaderné elektrárně, ať jako středoškoláci, tak i po studiu vysoké školy,“ konstatoval Jaroslav Koreš, ředitel SPŠ SE České Budějovice, a dodal, že učebny včetně pořízeného vybavení škola zpřístupní i žákům základních škol, kterým chce ukázat, že studium techniky a konkrétně energetiky má smysl.

SPŠ SE České Budějovice je jedna z prvních partnerských škol společnosti ČEZ. Energetici se školou spolupracují už od roku 2009. Aktuálně má ČEZ na jihu Čech hned 14 partnerských středních škol a velmi těsně spolupracuje se 15 fakultami technických vysokých škol v rámci celé ČR.

Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává na 1374 lidí. Dlouhodobě přitom roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje již 171.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10:10 České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

České dráhy kupují od leasingové společnosti RSL deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lo…