Lesníci spustili nový portál, pomáhající zejména drobným vlastníkům lesů v boji s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou

02.04.2019 12:03

V souvislosti s dopady sucha na lesní porosty a rozvojem bezprecedentní kůrovcové kalamity na většině území České republiky spustily Lesnická práce s.r.o a PEFC Česká republika s odbornou garancí Lesní ochranné služby VÚLHM, v.v.i. nový informační portál určený především drobným vlastníkům lesů.

Lesníci spustili nový portál, pomáhající zejména drobným vlastníkům lesů v boji s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Web NEKRMBROUKA.CZ přináší jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa a je jedním z kroků, jak plošně zapojit maximum vlastníků do boje s kůrovcovou kalamitou.

„V České republice je více než 300 tisíc drobných vlastníků, kteří obhospodařují téměř třetinu lesů. Často jim ale chybí informace, jak v kalamitní situaci co nejefektivněji postupovat nebo kde hledat pomoc. Právě dostupnost srozumitelných informací považujeme za nezbytnou součást úspěšných snah o omezení dopadů sucha a následné kůrovcové kalamity na celou společnost,“ říká Stanislav Slanina, výkonný ředitel PEFC ČR.

„Kalamitní situace se rozvinula na téměř celém území našeho státu. Je proto naprosto klíčové, aby s kůrovcem bojovali všichni, i ti nejmenší vlastníci lesů. V současnosti je kůrovec extrémně přemnožen a stromy jsou oslabeny suchem. Zanedbání péče i o malý kus lesa znamená ohrožení lesů v širokém okolí,“ říká spoluautor projektu Jan Příhoda.

Portál NEKRMBROUKA.CZ obsahuje stručné informace o rozvoji a dopadech kůrovcové kalamity a konkrétní návody, jak postupovat v ochraně lesa proti kůrovcům, v zimním a letním období.

Je strukturován do třech hlavních informačních částí:

  • Základním informačním blokem je takzvané kůrovcové kalamitní desatero, kde jsou jednoduchými formulacemi popsány základní kroky ochrany porostů před kůrovci.
  • Textovou část doplňuje praktický videonávod, zaměřený na postupy dostupné pro drobné vlastníky.
  • Pro řešení konkrétních problémů je v rámci tohoto projektu naplánováno také telefonické poradenství v podobě tzv. kůrovcové linky (jeho plné spuštění bude záviset na finanční podpoře projektu).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…