Lesy ČR vydaly v roce 2015 za odklízení nepovolených skládek bezmála 3,3 miliony korun

03.03.2016 16:20

Pneumatiky, suť, starý nábytek, televizory, kufry, kola, plastové lahve, střešní krytina, sedačky a jiné části automobilů, nebezpečné odpady, jako je například zdravotnický materiál, nacházejí lesníci ve svých revírech. Nepovolených černých skládek odhalí ve státních lesích stovky ročně. Pachatel je obvykle neznámý. Loni vydaly Lesy ČR za odklízení odpadů téměř 3,3 miliony korun.

Lesy ČR vydaly v roce 2015 za odklízení nepovolených skládek  bezmála 3,3 miliony korun
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Lesy České republiky spravují bezmála polovinu lesů v zemi, tedy 1,2 miliony hektarů.

Za posledních pět let vydal podnik na odklízení nepovolených skládek 9,3 miliony korun, loni to byly bezmála 3,3 miliony korun. „Problém řešíme každoročně, a to i přesto, že jsou dnes ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam je možné nepotřebné věci zdarma odvézt,“ řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Vytvoření tak zvané černé skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Každého, kdo si plete les s kontejnerem, čeká policejní šetření a pokuta. Najít původce skládky však není v praxi snadné. Vlastník lesa by měl černou skládku vždy oznámit Policii ČR. Jednotlivce, kteří se zbavují odpadu mimo vyhrazená místa, může pokutovat i obecní úřad, na jehož katastrálním území se skládka nachází, a to až sto tisíci korunami.

„Pokud se zjistí původce odpadu, dostane pokutu a skládku odstraní na jeho náklady specializovaná firma. V případě, že původce skládky neznáme, dohodneme se na odklízení odpadu s obcí a podle finančních možností a rozsahu skládky odpad uklidí naši sezónní zaměstnanci,“ pokračoval Václav Lidický. V loňském roce tak lesy uklízeli od dubna do října najatí zaměstnanci bez odborného lesnického vzdělání. Podnik je oslovil prostřednictvím úřadů práce. „Práci tak loni získalo 170 nezaměstnaných, letos chceme sociální program zopakovat a nabídnout místo 283 lidem,“ dodal ředitel Lidický. Do budoucna lze zabránit vzniku černých skládek šířením informací prostřednictvím médií, své místo má i environmentální výchova, ale nejdůležitější je příklad. Osobní zodpovědnost za stav životního prostředí se tak stane samozřejmostí, jak je tomu například v zemích na severu Evropy.

Statistické údaje k 1. 3. 2016 – nepovolené skládky v lesích

Rok        počet    rozloha (ha)       náklady LČR na likvidaci (Kč)

2011      850         13                           2 500 000

2012      635         10                           2 600 000

2013      725         12                           1 800 000

2014      718         33                              996 308

2015      859         29,4                        3 294 743

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…