Lesy Praha: Napouštíme rybník Kotlářka. Zkrášlí Motol a potěší sportovní rybáře

24.12.2017 19:34

Kotlářka na Cibulce – to není podivný název receptu z kuchařky, ale zbrusu nový rybník v Praze-Motole, který se v těchto dnech plní vodou z Motolského potoka. Téměř po dvou letech práce jsme totiž dokončili hlavní práce na zdejší – původně suché – retenční nádrži, již jsme postupně proměnili v nádrž se stálou vodní hladinou.

Lesy Praha: Napouštíme rybník Kotlářka. Zkrášlí Motol a potěší sportovní rybáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Už v létě příštího roku budou moci Pražané poprvé vyzkoušet, jak nová vodní plocha dokáže osvěžit vzduch, snížit okolní teplotu a pohlcovat částečky prachu. Rybník s malým ostrůvkem má rozlohu přes 4 150 m2 a naleznete jej na severním okraji lesoparku Cibulka, poblíž tramvajové zastávky Poštovka.

Rybník Kotlářka se nachází v místě původní suché nádrže Homolka, která zde byla vybudována v 80. letech minulého století a jejímž úkolem bylo zmírňovat povodňové průtoky Motolského potoka před jeho zaklenutím (zavedením do tunelu). Z prostoru nádrže jsme těžkou technikou odstranili nepůvodní navážku, břehy budoucího rybníka osadili kamenem a starou hráz nádrže zvedli o 1 metr, aby se zvětšil objem vody zadržené při povodních. Abychom vytvořili zajímavé a členité prostředí, vybudovali jsme v rybníce i malý ostrůvek, který bude vítaným a bezpečným útočištěm například pro vodní ptactvo.

Práce na rybníce však doposud zcela u konce nejsou, na jaře příštího roku osadíme mělčiny rybníka vodními rostlinami a břehy zkrášlíme novými stromy. Vznikne tak další harmonický přírodní koutek našeho hlavního města, určený nejen pro Pražany, ale také pro volně žijící živočichy.

Kromě pozitivních ekologických dopadů, které bude mít nový rybník na krajinu, faunu a městské klima, bude rybník v budoucnu lákadlem i pro sportovní rybáře, kteří si budou moci od stresu velkoměsta odskočit ke Kotlářce a odpočinout si u klidné vodní hladiny.

Náklady na druhou a třetí etapu výstavby, které jsme letos dokončili, přesáhly 8 milionů korun a hradilo je hlavní město Praha z prostředků odboru ochrany prostředí, který se na projektu rybníka podílel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…