MPSV: Odborníci diskutují o péči doma a sociální práci

27.09.2016 7:33

Zda a jak mohou žít lidé s různými handicapy v přirozeném prostředí, přijeli diskutovat odborníci z celého světa na XIII. Hradecké dny sociální práce. Také Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo hned v několika diskutovaných oblastech vlastní teze a záměry

MPSV: Odborníci diskutují o péči doma a sociální práci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

„Pro nás je velmi důležité, že o tomto tématu se diskutuje i v akademických kruzích, protože práce sociálních pracovníků je velmi často podceňována a ne vždy dostatečně oceněna,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Konference se již tradičně koná na půdě zdejší univerzity za velké podpory rektora prof. Ing. Kamila Kuči, Ph.D. „Jsme rádi, že se konference, na kterou přijeli diskutovat odborníci z celého světa, koná na půdě Univerzity Hradec Králové. Téma je nám blízké, neboť i na jedné z našich součástí - Ústavu sociální práce, se vzdělávají budoucí odborníci v oborech sociální práce. Navíc, vzhledem k měnící se demografické křivce, bude potřeba kvalitních sociálních pracovníků a sociálních projektů stále růst. A na to se musíme připravovat již dnes.“

Konference se účastní přes 350 hostů například z USA, Taiwanu, Jižní Koreje nebo Norska. Téměř polovina z nich patří mezi aktivní účastníky a mohou tak na konferenci podrobit své názory širší kritice odborníků a získat nové pohledy na dané téma. Připraveno je 115 příspěvků z různých oblastí.

Velmi zajímavé je téma příspěvku jednoho z hlavních řečníků – Edwarda R. Candy, který se zaměřuje na podporu kvality života a enviromentální spravedlnosti skrze sociální práci. „Ekologická sociální práce je vedena praktickými problémy propojenými s poškozením přírody, které se opět odráží na člověka samého,“ přibližuje profesor. „Cílem takové práce má být také zapojení lidí, kteří jsou na okraji společnosti či utlačovaní,“ dodává.

Potřebujeme komplexní přístup

„Je nutné využít všechny nástroje, které už jsou k dispozici – příspěvek na péči, kompenzační pomůcky, úpravu bytu, automobil či individuální dopravu, také sociální
služby, domácí zdravotní péči i podporu tvorby pracovních míst pro lidi s postižením,“ uvádí ředitel odboru sociálních služeb, sociálního práce a sociálního bydlení David Pospíšil. „Další zlepšení situace lidí, kteří potřebují pomoc někoho jiného, jsou už připravována, a to jak ve formě profesionalizace sociální práce, dostupnosti sociálního bydlení, tak i osobní asistence, která bude nově lépe dostupná i lidem se závažným postižením.“

Sborník vybraných příspěvků z konference bude k dispozici na internetových stránkách konference začátkem roku 2017.

Konference je realizována díky projektu Život jako každý jiný, jenž je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Více informace o konferenci: http://hradeckednysp.usp-uhk.cz/.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…