MSp: Boj s kyberkriminalitou v EU - klíčové je zajištění důkazů a společný další postup

26.01.2016 19:27

Trestní justice v oblasti kyberkriminality byla hlavním tématem justiční části Rady Evropské unie pro spravedlnost a vnitřní záležitosti. Českou delegaci na dnešním jednání v Amsterodamu vedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

MSp: Boj s kyberkriminalitou v EU - klíčové je zajištění důkazů a společný další postup
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Ministři se shodli, že hlavním problémem trestní justice v oblasti kyberkriminality zůstává účinné získávání, předávání a přijímání elektronických důkazů v trestním řízení, na základě kterých může dojít k odsouzení pachatele. Potíže vyplývají ze skutečnosti, že kyberprostor přesahuje hranice států. Orgány činné v trestním řízení jsou, na rozdíl od zločinců, svázány pravidly a hranicemi. Stávající instrumenty mezinárodní justiční spolupráce poskytují užitečný právní základ a je třeba dále pracovat na jejich efektivní implementaci, ale bohužel nejsou vždy dostačující. Proto je třeba hledat i alternativní varianty.

V tomto ohledu byla diskutována především otázka, jak se vyrovnat s problémem rozporuplných národních a mezinárodních předpisů, které mohou vytvářet překážku pro poskytování údajů, jimiž soukromí poskytovatelé internetových služeb disponují.

Ministr Robert Pelikán v této souvislosti zdůraznil: „Potřebujeme společný přístup, měli bychom obnovit diskuse ke společnému právnímu rámci uchovávání osobních údajů a rovněž by bylo užitečné řešit i některé praktické otázky – jako např. vytvoření technických standardů pro konkrétní způsoby zajištění důkazů či společnou terminologii pro totožné postupy“. Ministři rovněž apelovali na posílení spolupráce s klíčovými partnery mimo EU – zejména USA, neboť v nich působí významní globální hráči v této oblasti (Facebook, Google a další). 

Zvláště velký důraz byl kladen na pokračující dialog se soukromými poskytovateli internetových služeb. Jak k tomu uvedla komisařka Věra Jourová: „Jsou součástí problému, musí být tedy i součástí řešení“.

Vedle hlavního tématu ministři v rámci pracovního oběda diskutovali rovněž jak zefektivnit spolupráci při zajišťování forenzních důkazů v rámci evropského prostoru. Evropská komise také představila čerstvě předložené návrhy týkající se rozšíření stávajícího Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS).

Návrh týkající se ECRIS by měl rozšířit rozsah informací o odsouzeních pachatelů trestné činnosti vyměňovaných mezi členskými státy o údaje o státních příslušnících třetích států. „Již nyní lze sice tyto informace zjišťovat, ale v praxi se to příliš nevyužívá, jelikož obvykle není známo, ve kterém členském státě došlo k odsouzení, proto je nutné se obracet v podstatě na všechny ostatní členské státy.  Takový postup je samozřejmě administrativně velmi náročný. K této iniciativě se tedy stavíme předběžně pozitivně, i když samozřejmě bude nezbytné to podrobněji ještě prodiskutovat na vnitrostátní úrovni,“ uvedl k tomu ministr Pelikán.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…