MŽP: O dotace na vodovody a kanalizace je rekordní zájem, poptávka převážila nabídku o více než šest miliard

05.02.2020 14:52

Do páteční půlnoci mohli starostové obcí zažádat o dotace na nové vodovody, přivaděče pitné vody, ČOV i budování kanalizací. Skončila totiž dotační výzva Ministerstva životního prostředí, na kterou vyčlenilo MŽP poslední 2,5 miliardy korun z národních peněz.

MŽP: O dotace na vodovody a kanalizace je rekordní zájem, poptávka převážila nabídku o více než šest miliard
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

"Skoro jsem tomu zájmu nemohl uvěřit, starostové měst a obcí přistupují k boji se suchem s velkým nasazením, celkem doputovalo na Státní fond životního prostředí ČR neuvěřitelných 330 žádostí s požadavkem na dotace ve výši 8,8 miliard korun. To je víc než trojnásobek naší alokace," hodnotí ministr Brabec. Konkrétně přišlo 183 žádostí s požadavkem dotace ve výši 6 mld. Kč na stavby kanalizací a ČOV, 55 žádostí s požadavkem dotace 1,5 mld. Kč na intenzifikaci ČOV a 92 žádostí s požadavkem o dotace ve výši 1,3 mld. Kč bylo na stavby vodovodů a vodárenských přivaděčů.

Obce potřebují řešit přívody pitné vody co nejrychleji, proto jejich žádosti o dotace na vodovody vyhodnotí Státní fond životního prostředí ČR přednostně během února (standardně se žádosti posuzují ve lhůtě 3 měsíců). Schválené žádosti by tak mohl ministr životního prostředí Richard Brabec podepisovat již v polovině března. "O financování kvalitních projektů, které se nevejdou do alokace právě uzavřené výzvy, budeme jednat v rámci rezortu a samozřejmě hledat peníze, jak projekty zafinancovat, řešení sucha je pro nás naprostou prioritou," dodává ministr Brabec. Pomoci v boji se suchem pomáhá i program MŽP Velká Dešťovka. Nové kolo žádostí se otevřelo 3. února 2020.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.