Ministerstvo financí: Odhady příjmů z daní a pojistného poprvé odborně zhodnoceny

30.08.2018 9:45

Stanovisko Ministerstva financí k vyjádření Výboru pro rozpočtové prognózy

Ministerstvo financí: Odhady příjmů z daní a pojistného poprvé odborně zhodnoceny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí jednoznačně vítá, že každoroční odhady daňových příjmů a pojistného historicky poprvé prošly odborným ohodnocením nově založeného Výboru pro rozpočtové prognózy.

Výbor ve svém stanovisku označil predikci příjmů veřejných financí jako optimistickou, míru rizika případného nenaplnění příjmů však označuje za mírnou. Ministerstvo financí trvá na aktuální srpnové prognóze, která vychází z jeho dlouhodobě uplatňované metodiky výpočtu. Ta byla dosud vždy označována jako konzervativní, což je podepřeno výsledky pokladních plnění z minulých let.

Z proběhlého jednání se zástupci výboru vyplynulo, že rozdíl v odhadech činí asi 0,2 % celkových příjmů veřejných financí. Ministerstvo financí je přesvědčeno, že při současném vývoji pokladního plnění, které významně převyšuje původní očekávání, se jeho predikce naplní.

Ministerstvo financí nikterak nerozporuje ve stanovisku prezentovanou úvahu, že zvyšují-li se mzdy a platy zaměstnanců v ekonomice, znamená to vyšší náklady, a tím pádem nižší zisky firem. Je ale nutné zdůraznit, že nejvyšší podíl na celkových příjmech státního rozpočtu, a to přes 50 %, představují sociální odvody a daně ze zaměstnání. Naproti tomu korporátní daně tvoří pouze 8,5 % celkových příjmů.

Ministerstvo financí je připraveno po skončení roku provést společně s výborem srovnání skutečnosti s predikcí pro rok 2018, ze které odhad příjmů na rok 2019 vychází. Aktuálně nespatřujeme žádné nové relevantní skutečnosti, které by zakládaly důvod pro revizi predikce příjmů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.