Ministerstvo financí: Právníci resortu financí uhájili státu ve dvou sporech přes 25 miliard

11.12.2018 18:06

Právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v minulých dnech pravomocně uhájili státu ve sporu se společností El NIŇO a.s. 607,236 mil. eur s příslušenstvím (cca 15,7 mld. korun). ÚZSVM zastupoval Ministerstvo financí. Dalších 10 miliard ÚZSVM uhájil v první instanci sporu s fyzickou osobou, kde zastupoval Ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí: Právníci resortu financí uhájili státu ve dvou sporech přes 25 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

„Jsem ráda, že se nám podařilo uhájit další výrazné finanční prostředky, které můžeme ve státním rozpočtu využít mnohem smysluplněji a efektivněji na naše priority,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová s tím, že se zdaleka nejedná o jediné úspěšné soudní spory rezortu financí z poslední doby. „Již brzy by měl státní rozpočet získat dvě miliardy korun z listopadového úspěchu ve sporu se společností AKRO,“ dodala ministryně Schillerová.

„Soudy se ztotožnily s našimi argumenty, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a žaloby zamítly. Vlastními zaměstnanci jsme jen letos uhájili přes 45 miliard, které by v případě neúspěchu musel stát uhradit,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Společnost El NIŇO a.s. se proti České republice domáhala uvedené částky kvůli údajnému ušlému zisku z licenčních poplatků způsobené nesprávným úředním postupem. Ten měl spočívat v tom, že společnosti nebyla zapsána (resp. byla zneplatněna) ochranná známka na energetické nápoje. Společnost El NIŇO a.s. v součinnosti s další společností vyvinuly energetický nápoj, přičemž součástí jejich obchodní strategie byla reklama založená na podobě nápoje s grafikou užívanou jiným producentem pro jeho zavedený výrobek – baterie. Žaloba byla Městským soudem v Praze pravomocně zamítnuta a za neúspěch zvolené obchodní strategie těžící z ochranné známky s dobrým jménem jiného producenta tak nebyla Česká republika v souladu s návrhem ÚZSVM shledána odpovědnou. Žalovanými institucemi byly Úřad průmyslového vlastnictví a Ministerstvo financí.

V dalším sporu fyzická osoba požadovala částku 5 miliard za údajnou nemajetkovou újmu způsobenou dlouhým dědickým řízením. Dalších 5 miliard požadovala za údajný ušlý zisk z podílu na nemovitosti, o kterou se v dodatečném dědickém řízení jednalo. Žaloba byla na návrh ÚZSVM v první instanci zcela zamítnuta, ve sporu ÚZSVM zastupoval Ministerstvo spravedlnosti.

ÚZSVM zastupuje v tuzemských sporech sám sebe i ostatní organizační složky státu vlastními zaměstnanci, čímž šetří finanční prostředky. V soudních sporech dosahuje dlouhodobě úspěšnosti přesahující 93 %. V letošním roce právní zástupci ÚZSVM státu uhájili již přes 45 mld. Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

16:05 Hospodářská komora: Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

V Hospodářské komoře se zformovala nová skupina podnikatelů, která chce zlepšit hospodaření s českým…