Ministerstvo spravedlnosti: Neformální rada JHA jednala o padělání zdravotnických prostředků

30.01.2021 9:10

V pátek 29. ledna se uskutečnila justiční část neformální Rady pro spravedlnost a vnitřní věci (Rada JHA) pod vedením Portugalska, které pro příští půlrok převzalo řízení Rady EU. Delegaci České republiky vedl náměstek člena vlády Jan Kohout.

Ministerstvo spravedlnosti: Neformální rada JHA jednala o padělání zdravotnických prostředků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

V dopolední části ministři diskutovali o možnostech spolupráce členských států na ochraně a pomoci zranitelným dospělým. Jedná se o zásadní problém všech členských států EU, ve kterých se zvyšuje poměr stárnoucí populace a je nutné jim poskytovat specifickou pomoc v přeshraničních řízeních, ale také v trestní oblasti, např. pokud jsou obětmi trestných činů.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25533 lidí

Druhým tématem, které Portugalské předsednictví zařadilo do diskuze, byl vztah mezi paděláním a organizovaným zločinem. V průběhu pandemie se zvýšil počet padělaných zdravotnických prostředků zachycených v Evropské unii, které jsou nejen problémem ekonomickým, ale druhotným efektem může být poškození zdraví občanů. Zdůrazněna byla spolupráce na vyšetřování těchto případů ve spolupráci s agenturami EU, jako jsou Europol a Eurojust.

Posledním tématem diskutovaným v odpolední části jednání byl rozvoj digitalizace justice. Členské státy podpořily rozvoj e-justičních řešení nejen na národní, ale i unijní úrovni, shodly se na potřebě sdílení zkušeností s digitalizací z národních projektů a ocenily finanční i expertní podporu Evropské unie. Určité prvky přeshraniční elektronické justice jsou již využívány v civilním řízení i při výměně elektronických důkazů a budou dále rozvíjeny na základech tzv e-Codexu.

Příští řádná Rada ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí je plánována na 11. března.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …