Ministerstvo spravedlnosti dojednalo dvoustrannou smlouvu o vydávání mezi ČR a Argentinou

23. 2. 2016 9:50

Ve dnech 10. – 12. února 2016 se v Buenos Aires uskutečnilo druhé kolo expertního jednání zástupců Ministerstva spravedlnosti s delegací Ministerstva zahraničních věcí Argentinské republiky o návrhu Smlouvy mezi Českou republikou a Argentinskou republikou o vydávání. Jedná se o významnou smlouvu v působnosti Ministerstva spravedlnosti ČR.

Ministerstvo spravedlnosti dojednalo dvoustrannou smlouvu o vydávání mezi ČR a Argentinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Mezi Českou republikou a Argentinou doposud neexistuje mezinárodní smluvní základ, který by umožňoval vzájemně si vydávat osoby k trestnímu stíhání či k výkonu trestu odnětí svobody, jde tedy o podstatný úspěch na poli mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních.

V rámci prvního kola negociací o návrhu smlouvy, které se uskutečnily v Praze ve dnech 13. - 14. srpna 2015, byl s argentinskou stranou dojednán závazek smluvních stran vzájemně si vydávat pachatele extradičních trestných činů, byla vyjasněna definice extradičního trestného činu, důvody pro odmítnutí vydání, forma a obsah žádosti o vydání.

V Buenos Aires expertní delegace sjednaly zbývající články smlouvy, které mj. zakotvují postup při uvalení předběžné vazby, odložení vydání a dočasné předání osoby, otázky předání věcí zajištěných u vydávané osoby, které jsou důležité pro trestní řízení, povolování průvozu v souvislosti s extradicí osob ze třetích států a hrazení nákladů spojených s vydáním.

Obě strany se dohodly, že ihned zahájí schvalovací procesy na vnitrostátní úrovni, aby smlouva mohla být podepsána a ratifikována co nejdříve. Předpokládá se, že k podpisu dojde v Praze do konce tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Možnost volit při volbě prezidenta České republiky v roce 2018 v zahraničí

13:03 MZV: Možnost volit při volbě prezidenta České republiky v roce 2018 v zahraničí

Jestliže se bude fyzická osoba v době volby prezidenta České republiky v roce 2018 zdržovat v zahra…