Ministerstvo zahraničí: Česká a slovenská móda oživila Brusel

17.11.2018 20:49

Od pátku do neděle 9. až 11. listopadu 2018 ožilo centrum Bruselu soudobou českou a slovenskou módou a designem. V historické budově tržiště Halles St. Géry během víkendu představilo svou tvorbu 18 českých a slovenských mladých, nicméně výrazných návrhářů, kteří svým neotřelým designem jednoznačně zaujali a nadchli návštěvníky.

Ministerstvo zahraničí: Česká a slovenská móda oživila Brusel
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Mladí čeští a slovenští módní návrháři a designéři vystavovali svou tvorbu v rámci akce Czech & Slovak Fashion Festival, který pořádalo České centrum v Bruselu v rámci oslav Společného století. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bruselu a dále za podpory partnerů z řad českých a slovenských institucí: Zastoupení hl. m. Prahy při EU, Stálé zastoupení Slovenska při EU, Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu a město Brno i díky spolupráci s belgickými partnery Halles Saint-Géry, Visit Brussels a MAD.

Během pátečního dopoledne se čeští návrháři setkali díky projektu na podporu ekonomické diplomacie Velvyslanectví České republiky v Bruselu v rámci B2B se svými belgickými kolegy. Kurátorka výstavy Darina Zavadilová při této příležitosti představila současnou českou módu a design a především jednotlivé vystavující. Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance ČR v Bruselu pak přivítala všechny zúčastněné a představila tištěnou brožuru, kterou vytvořila pro účely festivalu Dana Filipová, autorka všech festivalových vizuálních materiálů. Při slavnostním zahájení festivalu, které se konalo 9. listopadu v 18:00, promluvila k přítomným hostům i vystavujícím Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu, ředitelka výstavních prostor Halles Saint-Géry Stéphanie Pécourt, Tamara Katuščák za Velvyslanectví ČR v Bruselu a Barbara Brooš-Budišová za Zastoupení Slovenska při EU. Pořadatelé akce vyzdvihli nejen sté výročí od založení Československa, ale připomněli také úspěch československého pavilonu na EXPO Brusel před 60 lety. O tom, že má současný český i slovenský design vysokou úroveň se pak mohli hosté přesvědčit sami během celého festivalového víkendu.

Svými čerstvými nápady, vynikajícím řemeslným zpracováním a především etickou výrobou zaujalo bruselské návštěvníky 18 českých a slovenských designerů. Během tří listopadových dnů se v Bruselu představili dva mladí architekti tvořící sportovní batohy BRAASI INDUSTRY, hračkářství s tradičními českými výrobky Hugo chodí bos a studio MUCK věnující se tvorbě dekoračních předmětů. Své originální šperky představila Eva Růžičková, duo šperkařek FAKTICKY a keramické předměty a šperky značka MINKA. Zaujal i neotřelý interiérový design značky Štěpánková/Kladošová. K vidění a ke koupi byla v Halles St. Géry dále módní kolekce LOVE? with the question mark, či slovenská dámská konfekce We are not sisters. Své modely představily také návrhářky Lenka Sršňová, Monika Mongolová, Natálie Vencovská, pražská módní značka Sistersconspiracy, Tereza Rosálie Kladošová nebo Andrea Lojkásková se značkou Theó a Zuzana Basterrech se značkou Soolista. Módní doplňky nabídlo studio PBG, designérka Michaela Bednárová se značkou PUOJD a k dostání byly i originální klobouky návrhářky Sofye Samarevy. Belgické tvůrce během festivalu zastoupily značky Alexa Fairchild a Feliae.

Součástí festivalu bylo zároveň několik workshopů pro děti i dospělé, jejichž hlavním zaměřením byl upcycling. Designérky Andrea Lojkásková, Monika Mongol, Tereza Kladošová a Lenka Sršňová představily zájemcům techniky spočívající v obnově starých oděvů obohacením o moderní výšivku nebo kreativním přešíváním.

I přes deštivé počasí festival navštívil velký počet spokojených návštěvníků, jimž při prohlídce i nákupu ochotně asistovali jak přítomní designéři, tak pořadatelé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Pomoc obětem diskriminace je společný cíl ombudsmana i nevládních organizací

19:02 Ombudsman: Pomoc obětem diskriminace je společný cíl ombudsmana i nevládních organizací

Nevládní organizace pomáhají Romům, lidem s postižením, samoživitelkám nebo seniorům. Ombudsman prot…