Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Kolaja zahájil výroční konferenci TAFTIE

17.06.2017 20:40

Příliš mnoho dat a málo sil k jejich zpracování... Tak znělo motto Výroční konference TAFTIE, která se uskutečnila v Praze v pátek 16. června 2017. Více než 110 expertů z České republiky, 29 členských organizací sítě inovačních agentur TAFTIE a hostů z několika kontinentů se sešlo v Černínském paláci k diskusi nad příležitostmi, ale i riziky, která přinášejí velká data ve výzkumu a inovacích.

Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Kolaja zahájil výroční konferenci TAFTIE
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Konferenci zahájil náměstek člena vlády Václav Kolaja, který zdůraznil stupňující se význam vědy a nových výzkumných metod při naplňování cílů české zahraniční politiky, především pak ekonomické diplomacie. Náměstek Kolaja rovněž v souvislosti s narůstajícím trendem využívání velkých dat při vytváření nových technologií a inovativních řešení upozornil na potřebu posilování datové bezpečnosti. Podle náměstka Kolaji poskytuje TAFTIE ideální prostředí pro sdílení zkušeností a společné objevování nových postupů při realizaci národních i mezinárodních technologických programů.

V první části konference mluvili Risto Setälä z finské agentury Tekes a Andres Ubierna ze španělské agentury CDTI o dostupnosti dat, o jejich sběru, skladování, omezených kapacitách na jejich zpracování při exponenciálním růstu objemu dat. Prezentace Martina Bunčeka z TA ČR byla zaměřena na správné využití dat pro přípravu programů na podporu VaV a jejich naplňování.

Druhá část výroční konference pokračovala ve znamení konceptu 3O – otevřených inovací, otevřené vědy a otevřenosti světu. Jak připomenul ve videopříspěvku Kurt Vandenberghe z Evropské komise, otevřené a rychlé sdílení dat umožní například sledovat ilegální přepravu ropy nebo záchranu lidských životů například při léčbě infekce virem Zyka. Ve světě jsou leadry při zpracování dat USA, podobně jako tomu bylo při letecké přepravě v šedesátých letech minulého století. Neměla by Evropa spojit síly a vytvořit „Airbus“ pro evropská velká data?

Co mohou přinést společnosti dobře zpracovaná velká data? Jak demonstroval Evghenij Klochikhin z USA, pomáhají řešit bezpečnost potravin, Martin Hájek prezentoval přínos projektu Rodos například pro řešení vypjatých dopravních kalamit. Ruth Friedel z Izraele se zaměřila na citlivou otázku bezpečnosti dat.

Jak shrnul Petr Očko, předseda TA ČR a pro rok 2017 předseda TAFTIE, velká data, jejich správné využití a spolehlivá infrastruktura pro jejich zpracování jsou pro výzkum a vývoj mimořádnou výzvou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…