Mnichov zkrotil řeku, Reykjavík zase auta. V Praze se debatovalo o tom, jak se připravit na změnu klimatu

20.10.2016 17:54

Praha tento týden hostila konferenci, jejímž cílem bylo hledat odpovědi na výzvy, které pro města 21. století přináší změna klimatu. Konference UrbanAdapt se konala 17. – 18 října v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy.

Mnichov zkrotil řeku, Reykjavík zase auta. V Praze se debatovalo o tom, jak se připravit na změnu klimatu
Foto: iprpraha.cz
Popisek: IPR Praha - logo

Změna klimatu má a do budoucna bude mít na města významný dopad. Tři čtvrtiny obyvatel Evropy žijí v městských oblastech, které často nejsou dostatečně připravené na projevy klimatické změny: vlny horka, nedostatek vody a sucho, nebo záplavy. Hrozby související s klimatickou změnou mohou mít rozsáhlé negativní dopady na kvalitu života obyvatel, ale i na národní ekonomiku.

„Teplota v Praze by se do roku 2100 mohla zvýšit o dva až pět stupňů,“ uvedla radní Jana Plamínková. „Hlavní město Praha proto připravuje adaptační strategii, jak se co nejlépe připravit na změny klimatu, které již probíhají a které se budou dále prohlubovat.“ 

„Konference UrbanAdapt se zúčastnila řada zahraničních expertů, kteří se podělili o své inspirativní zkušenosti z oblasti plánování a implementace adaptačních opatření ve městech,“ doplnil mluvčí IPR Praha Marek Vácha. „O jejich možném zahrnutí do vznikající strategie Prahy budeme nyní diskutovat.“

Zelené fasády i dobíjecí stanice

Mnichov například dosáhl zásadního zlepšení protipovodňové ochrany revitalizací okolí řeky Isar. Během deseti let rozšířil koryto řeky, navýšil průtokovou kapacitu a upravil břehy tak, aby byly omezeny negativní dopady povodní ve městě. Okolí řeky se zároveň stalo oblíbeným místem pro rekreaci.

Unikátní pilotní projekt představila i Vídeň, která jednu z magistrátních budov nechala porůst zahradou plnou trvalek a bylin. Jedna z největších vertikálních zahrad v Evropě  pozitivně ovlivňuje lokální mikroklima a napomáhá zmírnění tepelného ostrova města.

Neméně ambiciózní projekt představili zástupci islandského Reykjavíku, který se po vzoru dalších severských měst rozhodl do roku 2040 stát uhlíkově neutrálním městem. Je plánováno výrazné navýšení počtu dobíjecích stanic pro elektromobily, zároveň hlavní islandské město radikálně omezí počet benzínových pump.

Co je UrbanAdapt?

V České republice nyní probíhá rozsáhlý projekt zaměřený na přizpůsobení velkých měst na klimatické změny. Projekt UrbanAdapt byl zahájen v lednu 2015 s podporou finančních mechanismů EHP a Norských fondů. Projekt je zaměřen na přípravu adaptačních strategií v pilotních městech (Praha, Brno, Plzeň) a začlenění ekosystémové založených přístupů do strategických a plánovacích procesů.

Praha v rámci projektu UrbanAdapt připravuje Strategii adaptace na klimatickou změnu. Projekt UrbanAdapt je koordinován Ústavem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) je jednou z osmi partnerských organizací podílejících se na řešení projektu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…