Moravskoslezský kraj: Nebezpečný odpad bude díky chytrým technologiím zpracováván přímo v nemocnicích

27.01.2021 17:05

Havířovská a frýdeckomístecká nemocnice budou minimalizovat využívání spaloven nebezpečného odpadu. Biologicky kontaminovaný odpad budou upravovat přímo v nemocnicích ve speciálních hygienizačních jednotkách.

Moravskoslezský kraj: Nebezpečný odpad bude díky chytrým technologiím zpracováván přímo v nemocnicích
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Obě nemocnice byly úspěšné s žádostmi o podporu z EU, dvě zařízení za celkem 8,2 milionu korun spustí provoz v polovině tohoto roku.

Nemocniční odpad se řadí do kategorie nebezpečného odpadu, na jehož sběr a odstraňování jsou kladeny s ohledem na prevenci infekce zvláštní požadavky. Biologicky kontaminovaný odpad musí být ze zákona během několika málo dnů zpracován ve spalovně nebezpečných odpadů.

„Chytré technologie nám můžou hodně pomoct i v nakládání s odpady. V nemocnicích každoročně vzniká několik desítek tun nebezpečného odpadu, který nemocnice posílají do spaloven nebezpečného odpadu. Našli jsme způsob, jak toto množství materiálu výrazně snížit. S využitím mikrovlnného záření v uzavřeném hygienizačním boxu se materiál přetvoří na stabilní suchý odpad bez nebezpečných vlastností. Touto procedurou se navíc o čtvrtinu zmenší hmotnost materiálu a jeho objem se sníží dokonce až o osmdesát procent. Pro životní prostředí to je určitě z hlediska dopravy a skládkování mnohem menší zátěž,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro chytrý region Jakub Unucka a vysvětlil, že úpravou v těchto jednotkách vzniká jako vedlejší produkt jen čistá vodní pára vypouštěná ventilací přes HEPA filtr. Pro provoz zařízení vyžaduje pouze přívod elektřiny a výduch pro vodní páru.

O dotaci na pořízení přístroje si zažádaly dvě nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem. Jednou z nich je Nemocnice s poliklinikou Havířov. „Naše nemocnice ročně vyprodukuje zhruba 180 tun nebezpečného odpadu. Propočítali jsme kapacitu hygienizační jednotky a ukázalo se, že díky novému zařízení se sníží množství našeho nebezpečného odpadu až o 95 procent. Využíváním této technologie se tak bude naše nemocnice chovat ekologicky a bude tak i společensky odpovědnější. Jsem rád, že nás v tom Moravskoslezský kraj podpořil,“ sdělil ředitel Nemocnice s poliklinikou Havířov Norbert Schellong a doplnil, že na pořízení technologie bude čerpána dotace z Operačního programu Životního prostředí, oblast podpory Zvýšení podílu materiálního a energetického využití odpadů.

„Poslední měsíce jsme zaznamenali výrazný nárůst nemocničního odpadu. S ohledem na epidemiologická opatření se navýšilo množství roušek, ale hlavně ochranných obleků a dalších pomůcek, které intenzivně naši zaměstnanci využívají. Hygienizační jednotka ovšem slouží i k úpravě pevných odpadů, jako jsou například ostré chirurgické pomůcky. Zařízení totiž materiál dokáže kromě hygienizace také mechanicky rozmělňovat,“ prozradil ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

Obě zařízení by měla v krajských nemocnicích spustit provoz v červnu roku 2021. Náklady na pořízení táto moderní technologie jsou vyčísleny na 8,2 milionu korun.

„Pokud se hygienizační jednotky v obou nemocnicích osvědčí, chtěli bychom, aby si je pořídila i ostatní krajem zřizovaná zdravotnická zařízení. Také věřím, že budeme inspirací i pro zřizovatele dalších nemocnic na území regionu,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…